Probiotyk na jelita – w jaki sposób dba o florę bakteryjną?

Probiotyk na jelita pomaga uzupełnić mikrobiom o dobre bakterie probiotyczne. Dzięki temu dba o zdrowe jelita. Sprawdź, kiedy przyjmować probiotyki wzbogacające florę jelitową.

Probiotyk na jelita – w jaki sposób dba o florę bakteryjną

Spis treści:

Flora bakteryjna jelit to pierwsza linia obrony naszego organizmu przez drobnoustrojami. To właśnie w jelitach znajduje się ok. 70% komórek odpornościowych. Dlatego tak ważne jest, aby w naszej mikroflorze przeważały bakterie probiotyczne. Sprawdź, w jaki sposób o florę bakteryjną pomoże zadbać probiotyk na jelita.

Zdrowe jelita i ich flora bakteryjna

Zdrowe jelita i prawidłowa flora bakteryjna jelit mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Czym dokładnie jest mikroflora? To kolonie bakterii jelitowych, zamieszkujących nasze jelita. Są w niej zarówno dobroczynne bakterie probiotyczne, jak i drobnoustroje, grzyby czy pierwotniaki, a więc patogeny niekorzystne dla naszego organizmu.

Gdy mikrobiom jest w równowadze, bakterie probiotyczne stanowią przewagę i mogą spełniać swoją funkcję. Niestety zdarza się, że równowaga ta jest zachwiana przez antybiotyki, stres, biegunkę, złą dietę i niezdrowy styl życia. Te dwa ostatnie czynniki – zależne przecież od nas samych – mają niestety duży udział w pustoszeniu flory bakteryjnej.

Pierwszym krokiem do zdrowych jelit jest zatem zmiana diety i stylu życia – zwiększenie aktywności fizycznej, praktykowanie technik relaksacyjnych na stres, hartowanie organizmu. Warto też zastosować probiotyk na jelita.

Probiotyk na jelita działa w połączeniu z prebiotykiem, czyli substancją odżywczą, dlatego warto rozważyć suplementację synbiotyku. Czym dokładnie są probiotyki, prebiotyki i synbiotyki?

Czym jest probiotyk na jelita?

Probiotyki na jelita to dobroczynne bakterie probiotyczne, przede wszystkim bakterie mlekowe, zasiedlające układ pokarmowy człowieka. Tworzą one kolonie, które składają się na florę bakteryjną jelit. Można je dostarczać wraz z pokarmem – naturalne probiotyki znajdziemy w kiszonkach i fermentowanych przetworach mlecznych. Ale można je również suplementować. Preparaty z bakteriami probiotycznymi są dostępne w postaci kapsułek (probiotyki dla dorosłych) lub kropli dla dzieci.

Probiotyk na jelita w formie suplementu diety, dostarcza dobroczynne bakterie. Dzięki specjalnej powłoce, kapsułki są odporne na działanie enzymów trawiennych w żołądku, dzięki czemu jest większe prawdopodobieństwo, że do jelit dotrą żywe kultury bakterii.

Jak prebiotyki i synbiotyki działają na jelita?

Prebiotyki to substancje dostarczane do jelit wraz z pokarmem, stanowiące pożywkę dla bakterii probiotycznych. Są to przede wszystkim węglowodany, znajdujące się w produktach żywnościowych, takich jak warzywa, owoce, miód i produkty zbożowe. Ale mogą być też dostarczane do jelit w postaci suplementu. Dlatego najwygodniej przyjmować preparat, który zawiera zarówno bakterie probiotyczne, jak i substancje odżywcze. Takim suplementem jest właśnie synbiotyk.

Kiedy przyjmować probiotyk na jelita?

Probiotyk na jelita dla dorosłych w postaci suplementu diety można przyjmować w przypadkach, gdy flora bakteryjna jelit została zubożona. Dzieje się tak najczęściej w wyniku antybiotykoterapii, biegunki, złej diety.

Probiotyk na jelita sprawdzi się więc w sytuacji, gdy chcemy uzupełnić dobre bakterie w jelitach po kilkudniowej terapii antybiotykiem lub biegunce. Dietę bogatą w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone, błonnik, produkty zbożowe, ryby i chude mięso, warto uzupełnić o suplementację probiotykami.

Probiotyk na jelita warto mieć też w apteczce turystycznej w trakcie podroży, zwłaszcza, gdy odwiedzamy kraje egzotyczne.

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj
Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
Probiotyki i synbiotyki

Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

Czy można i czy warto przyjmować probiotyki profilaktycznie, kto powinien się na to zdecydować i jakie probiotyki najlepiej wybrać. Dowiedz się z poniższego przewodnika.

czytaj