Synbiotyki dla dzieci – kiedy warto je stosować?

Synbiotyki dla dzieci wzmacniają ich mikrobiom jelitowy, a zdrowa mikroflora pomaga utrzymać odporność na odpowiednim poziomie. Dowiedz się, kiedy warto podawać dziecku synbiotyk.

Synbiotyki dla dzieci - kiedy warto je stosować? Mała dziewczynka pije mleko ze szklanki i uśmiecha się do aparatu.

Spis treści:

Synbiotyk może pomóc wzmocnić mikrobiom dziecka, który odpowiada za zdrowie jego organizmu. Dowiedz się, kiedy warto stosować synbiotyki dla dzieci.

Synbiotyk dla dzieci – kiedy go podawać?

Synbiotyki dla dzieci mogą być pomocne w następujących sytuacjach:

  • Gdy dziecko nie jest karmione piersią – jeśli z jakiegoś powodu nie karmisz niemowlaka piersią, warto podawać mu probiotyk lub synbiotyk. Jest to niezwykle ważne, bo mikrobiom dziecka kształtuje się w jego pierwszych trzech latach życia.[1] Naturalnie wzmacniają go bakterie probiotyczne, które dziecko przyjmuje wraz z Twoim mlekiem. Podobnie wspierać mogą go preparaty z probiotykami.
  • W okresie jesienno-zimowym – warto wspierać w tym okresie mikrobiom dziecka.
  • Po infekcjach jelitowych – wtedy jego mikrobiom może być osłabiony i potrzebować dodatkowego wsparcia lub ochrony. Synbiotyk dla dzieci dobrze jest podawać tak naprawdę po każdej infekcji wirusowej, nie tylko tej związanej z jelitami.
  • W trakcie antybiotykoterapii – antybiotyki bardzo niszczą mikrobiom jelit, który potrafi odbudowywać się po kuracji nawet do pół roku. Dlatego w trakcie jej trwania oraz tuż po niej warto wzmacniać mikrobiom dziecka, aby zmniejszyć ryzyko negatywnych zmian.

Synbiotyki a probiotyki z diety – co działa lepiej?

Być może zadajesz sobie to pytanie – czy lepiej podawać dziecku synbiotyk czy włączyć do jego diety potrawy bogate w probiotyki lub prebiotyki? Tak naprawdę nie ma przeszkód, aby robić te rzeczy równocześnie, zwłaszcza w okresach, gdy mikrobiom dziecka potrzebuje dodatkowego wsparcia. Pamiętaj jednak, aby wprowadzać składniki bogate w naturalne probiotyki, takie jak kiszonki oraz naturalne prebiotyki, na przykład pełnoziarniste zboża, ostrożnie. Ich nagła i zbyt duża ilość w diecie może wywołać ożywioną odpowiedź ze strony jelit.[2]

Synbiotyki dla dzieci – jakie wybrać?

Wybierając odpowiedni synbiotyk dla dziecka kieruj się tymi zasadami:

  • Bezpieczny skład – synbiotyk dla dzieci, w przeciwieństwie do tego dla dorosłych, nie musi zawierać wielu szczepów bakterii probiotycznych. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. W synbiotykach dla dzieci bardzo często stosowany jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG, a z prebiotyków fruktooliuosacharydy.[3] Taki skład ma potwierdzone działanie i bezpieczeństwo.
  • Łatwość przyjmowania – to bardzo ważne zwłaszcza przy młodszym dziecku, które nie lubi przyjmować leków. W takiej sytuacji najlepiej wybrać synbiotyk w kroplach, w wersji neutralnej. Wtedy możesz zakroplić go bezpośrednio do buzi dziecku albo dolać do wody czy mleka.
  • Łatwość transportu – jeśli chcesz podawać dziecku synbiotyk przez dłuższy czas, wybierz taki, z którym możesz wyjechać na wakacje czy weekend za miasto. Wiele synbiotyków wymaga przechowywania w lodówce, co utrudnia ich transport. Zdecyduj się na taki, które może być przechowywany w temperaturze pokojowej.
  • Szybkie działanie – wybierz synbiotyk, który ma udowodnione działanie, że już od pierwszego podania uzupełnia mikrobiom dziecka, dzięki dostarczeniu do niego bakterii probiotycznych w aktywnej formie.

 

Bibliografia:

[1]  https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2022.815885/full

[2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/323821#taking-them-safely

[3] https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/synbiotics

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Probiotyk w formie czekoladki – zdrowy dodatek do drugiego śniadania do szkoły
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyk w formie czekoladki – zdrowy dodatek do drugiego śniadania do szkoły

Probiotyk w formie czekoladek to smaczna, a jednocześnie zdrowa przekąska dla dzieci, którą warto włożyć do pojemnika na drugie śniadanie. Dowiedz się więcej!

czytaj
Czekoladki probiotyczne dla dzieci
Probiotyki i synbiotyki

Czekoladki probiotyczne dla dzieci

Odkryj smaczną przekąskę, która wspiera mikrobiom jelitowy dzieci. Sprawdź, dlaczego czekoladki probiotyczne, czyli probiotyk w formie czekolady są dobrym wyborem dla Twojego dziecka.

czytaj