Probiotyki dla seniorów – kiedy warto je stosować?

Dowiedz się, kiedy warto przyjmować probiotyk dla seniora i jak wybrać ten najlepiej odpowiadający na potrzeby dojrzałego mikrobiomu.

Probiotyki dla seniorów – kiedy warto je stosować? Seniorka w żółtej bluzce przyjmuje lek/suplement/preparat probiotyczny.

Spis treści:

Mikrobiom starszych osób – dlaczego dochodzi do jego zaburzenia?

Z wiekiem mikrobiom jelitowy się zmienia. Zmniejsza się w nim różnorodność bakterii oraz ich proporcje.[1] Mają na to wpływ naturalne przyczyny, czyli starzenie się organizmu, ale także dzieje się tak w wyniku przyjmowanych w starszym wieku leków. W negatywny sposób na mikrobiom u seniorów mogą działać leki na cholesterol, cukrzycę, leki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, antybiotyki oraz leki przeciwbólowe. Mogą ona prowadzić do zaburzenia równowagi flory jelitowej, tak zwanej dysbiozy jelitowej.

Dysbioza jelitowa – objawy

Jeśli zauważysz u siebie takie problemy ze strony układu pokarmowego, mogą one sygnalizować dysbiozę:

  • wzdęcia
  • bóle brzucha
  • zaparcia
  • biegunki
  • uczucie ciężkości

Jeśli te dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, a przy okazji przyjmujesz dużo leków, prawdopodobnie ich przyczyną jest dysbioza jelitowa. W takim wypadku warto zacząć przyjmować probiotyki dla seniora.

Jaki probiotyk dla seniora wybrać?

Seniorzy mogą przyjmować klasyczne probiotyki dla młodszych dorosłych, ale lepsze będą dla nich specjalne probiotyki dla seniorów. Podobnie jak zestaw witamin dla seniora czy preparaty na wzmocnienie organizmu dla osób starszych, probiotyki dla dojrzałego mikrobiomu mają specjalnie dobrany skład, odpowiadający na potrzeby osób starszych.

Probiotyki dla seniorów zawierają specjalnie dopasowane szczepy bakterii probiotycznych, takie jak Bifidobacterium lactis HN019[2] czy Lactobacillus acidophilus NCFM, które lepiej wspierają dojrzały mikrobiom. Wykazują korzystny wpływ na:

  • pracę przewodu pokarmowego,
  • funkcje odpornościowe,
  • tranzyt jelitowy,
  • posiadają potwierdzone bezpieczeństwo dla starszych osób,
  • posiadają zdolność przeżywania w układzie pokarmowym.

Probiotyki czy synbiotyki dla seniorów?

Aby jeszcze lepiej wesprzeć starzejący się mikrobiom, warto wybrać synbiotyk dla seniora. Jest to preparat, który oprócz szczepów bakterii probiotycznych zawiera też prebiotyki. To składniki, którymi odżywiają się bakterie jelitowe i które wspierają ich namnażanie. Popularne i bezpieczne prebiotyki to inulina czy fruktooligosacharydy.

Synbiotyk dla seniorów, podobnie jak często inne witaminy dla seniorów, wystarczy przyjmować raz dziennie. Warto to robić nie tylko w momencie występowania dolegliwości gastrycznych, ale także w przypadku stałego przyjmowania dużej ilości leków, profilaktycznie, przy starzejącym się mikrobiomie oraz wzmacniająco, w sezonie jesienno-zimowym. Najlepsze synbiotyki dla seniorów nie wymagają przechowywania w lodówce i można je przyjmować tak długo, jak czujesz, że wspieranie mikrobiomu jest konieczne.

 

Bibliografia:

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468501120300146

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002916523064171

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?
Probiotyki i synbiotyki

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?

Przekonaj się, dlaczego Lactobacillus rhamnosus to dobry szczep bakterii w probiotykach dla dzieci i kiedy podawać go najmłodszym.

czytaj
Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj