Aktywny senior na emeryturze – dlaczego nie warto siedzieć na kanapie?

Ćwiczenia stają się niezwykle istotne w starszym wieku. Dają całe mnóstwo korzyści i poprawiają komfort Twojego życia. Przekonaj się, dlaczego warto być aktywnym na emeryturze i jakie ćwiczenia dla seniorów są najlepsze.

Aktywny senior na emeryturze - dlaczego nie warto siedzieć na kanapie? Senior i seniorka z plecakami uprawiają nordic walking w lesie.

Spis treści:

Korzyści z aktywnego stylu życia na emeryturze

Mimo że emerytura to czas wymarzonego wypoczynku, warto przynajmniej częściowo spędzać ją aktywne. Dzięki temu poprawi się Twoje samopoczucie, kondycja organizmu, a także zmniejszy ryzyko wielu chorób. Sprawdź, dlaczego warto regularnie ćwiczyć.

  1. Zdrowie fizyczne

Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają kondycję serca, obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają mięśnie.[1] Poprawiają funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego. Aktywność fizyczna pomaga również w kontroli wagi ciała, co może zapobiegać wielu chorobom związanym z otyłością. Z wiekiem zwalnia metabolizm, przez co łatwiej przybiera się na wadze. Starzeje się również nasz mikrobiom, więc warto rozważyć suplementację probiotykami dedykowanymi seniorom.

  1. Poprawa sprawności umysłowej

Badania wykazują, że regularna aktywność fizyczna może opóźniać objawy starzenia się mózgu oraz zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.[2] Ruch stymuluje przepływ krwi do mózgu, co przyczynia się do jego lepszego odżywiania.

  1. Zdrowie psychiczne

Ćwiczenia fizyczne stymulują wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Pomagają one w walce z depresją, lękiem i stresem. Dzięki regularnym aktywnościom fizycznym seniorzy często czują się bardziej zrelaksowani i szczęśliwi.

  1. Zwiększenie niezależności

Wzmacnianie mięśni i poprawa równowagi przekłada się na mniejsze ryzyko upadków, które w podeszłym wieku mogą prowadzić do poważnych urazów. Bycie aktywnym umożliwia dłuższe zachowanie samodzielności w codziennych czynnościach.

  1. Integracja społeczna

Zajęcia w grupach, takie jak gimnastyka dla seniorów, zajęcia taneczne czy spacery, to doskonała okazja do nawiązywania nowych znajomości i utrzymywania relacji społecznych.

Jaka aktywność fizyczna dla seniorów?

Sporty dla seniora, tak jak dla osób w innym wieku, powinny obejmować wiele form treningu. Ważne jest jednak to, żeby ćwiczenia dla osób starszych zawierały też ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Z wiekiem dochodzi do ich utraty i stają się one coraz słabsze, dlatego warto je wzmacniać, włączając odpowiednie sporty dla seniora. To powinien trenować aktywny senior:

  • Ćwiczenia aerobowe: To intensywne ćwiczenia, które zwiększają tętno i poprawiają funkcjonowanie układu krążenia. Zalicza się do nich spacer, nordic walking, jazda na rowerze czy pływanie.
  • Ćwiczenia siłowe: Wzmacniają mięśnie, co jest szczególnie ważne z upływem czasu. Może to być podnoszenie lekkich ciężarków, ćwiczenia z gumą oporową lub ćwiczenia korzystające z ciężaru własnego ciał
  • Ćwiczenia równowagi i koordynacji: Takie jak tai chi czy joga. Pomagają one w poprawie stabilności ciała i redukcji ryzyka upadków, które są zagrożeniem dla osób w starszym wieku.[3]
  • Ćwiczenia rozciągające: Pomagają zachować elastyczność mięśni i stawów. Regularne rozciąganie przyczynia się do poprawy postawy i redukuje bóle mięśniowe.
  • Ćwiczenia relaksacyjne: Techniki głębokiego oddechu, medytacja czy ćwiczenia mindfulness pomagają w redukcji stresu i poprawie ogólnego samopoczucia.

 

Bibliografia:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6304477/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7113559/

[3] https://www.nhs.uk/live-well/exercise/exercise-guidelines/physical-activity-guidelines-older-adults/

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Jak dbać o kondycję

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Czemu ruch jest tak ważny dla każdego z nas? Jak zmotywować się do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu? Jaką formę ruchu wybrać, aby czerpać z niej radość?

czytaj
Ćwiczenia w domu – jak utrzymać dobrą kondycję?
Jak dbać o kondycję

Ćwiczenia w domu – jak utrzymać dobrą kondycję?

Nie wiesz, jak zacząć ćwiczyć w domu? A może obawiasz się, że nie uda Ci się to bez pomocy trenera? Sprawdź, jak zadbać o formę i ćwiczyć efektywnie bez wychodzenia z domu!

czytaj