Joga dla początkujących – jak ćwiczyć w domu?

Od czego zacząć praktykę jogi w domu? Jakiego sprzętu potrzebujesz i na co musisz zwrócić uwagę? Sprawdź nasz poradnik o jodze dla początkujących w domu.

joga dla początkujących

Spis treści:

Joga dla początkujących – od czego zacząć praktykę?

Joga w domu to jedna z technik relaksacyjnych i świetny sposób na odzyskanie równowagi psychofizycznej. Praktykowanie jogi pozwoli Ci poczuć ulgę w niektórych dolegliwościach bólowych, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa, poradzić sobie ze stresem oraz poprawić samopoczucie. Zanim jednak przystąpisz do pierwszej sesji, najpierw należy znaleźć najlepsze miejsce do ćwiczeń.

Jak ćwiczyć jogę w domu?

Oto kilka rad, jak zacząć ćwiczyć jogę w zaciszu domowym.

1. Znajdź odpowiednie miejsce na trening

Joga dla początkujących w domu nie wymaga przesadnie dużej przestrzeni, pamiętaj jednak, aby nie ćwiczyć w ciasnym pomieszczeniu. Otoczenie w znaczący sposób wpływa na Twój nastrój podczas ćwiczeń oraz jakość treningu. Oprócz tego istotna jest temperatura we wnętrzu. Zarówno przed ćwiczeniami w domu, jak i po ich zakończeniu dokładnie przewietrz pomieszczenie.

Joga dla początkujących ma jeszcze jedną zaletę – do rozpoczęcia swojej przygody z praktyką nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Przy pierwszych sesjach wystarczy Ci dywan czy zwykła mata do ćwiczeń. Oczywiście wraz ze wzrostem swojego zainteresowania oraz poziomem zaawansowania profesjonalna mata okaże się nieoceniona. Najlepiej wybrać tę z kauczuku.

2. Właściwy strój

Joga dla początkujących nie wymaga profesjonalnego stroju, warto jednak ubrać się tak, aby Twoje ruchy nie były w żaden sposób skrępowane. Najlepiej sprawdzają się swobodne spodnie lub legginsy oraz bluzka. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie zakładać obuwia do ćwiczeń. Jeśli masz długie włosy, zepnij je, a także pozbądź się makijażu.

3. Oddech w jodze

Joga dla początkujących w domu nie powinna sprawić Ci większych trudności – to, o czym musisz pamiętać, to odpowiednie oddychanie. Joga dla początkujących łączy w sobie aż 3 sposoby oddychania: obojczykowe, piersiowe oraz brzuszne. Większość z nas każdego dnia oddycha płytko i w lekko pochylonej pozycji, co skutkuje nabieraniem mniejszej ilości powietrza.

Najlepszym sposobem oddychania w jodze jest wykorzystywanie toru brzusznego. W takim trybie podczas wdechu unosi się brzuch. W wytrenowaniu tej umiejętności pomogą Ci proste ćwiczenia oddechowe. Warto też dodać, że ćwiczenia oddechowe pomagają się zrelaksować i odprężyć.

4. Podstawowe ćwiczenia i pozycje w jodze

Joga w domu w początkowej fazie sprowadza się do wykonywania kilku podstawowych asan, takich jak:

  • pozycja kota
  • pozycja do góry (tadasana)
  • pozycja nieboszczyka (savasana)
  • pozycja pół mostka (chatushpadasana)
  • pozycja psa z głową w dół (adha mukha)
  • pozycja wielbłąda (ustrasana)
  • siad skrzyżny ze skrętami (svastikasana)

Powyższe asany nie należą do skomplikowanych i nie powinny sprawić Ci większych trudności podczas domowych treningów. Możesz też skorzystać ze specjalnie przygotowanych treningów online, które wrzucają do Internetu uznani jogini i trenerzy.

Systematyczne sesji jogi w domu mogą pomóc z uporaniem się ze stresem, a do tego poprawić Twoje samopoczucie i formę. Nie zastanawiaj się dłużej i już dziś zacznij swoją przygodę z jogą w domu!

Techniki relaksacyjne – sprawdź inne sposoby na rozładowanie stresu!

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Skutki stresu – o czym warto wiedzieć?
Sposoby na stres

Skutki stresu – o czym warto wiedzieć?

Czy stres jest groźny? Jakie mogą być skutki stresu, niezależnie od tego, czy odczuwamy go w pracy, czy w domu? Dowiedz się, czym grozi długotrwałe odczuwanie napięcia.

czytaj
Stres w pracy – jak go pokonać?
Sposoby na stres

Stres w pracy – jak go pokonać?

Skąd się bierze stres w pracy i jak możesz sobie z nim szybko poradzić? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy.

czytaj