Jak radzić sobie ze stresem i napięciem?

Stres jest przyczyną wielu negatywnych skutków w codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od tego, czy stresujesz się w pracy, czy w życiu osobistym, warto nauczyć się rozładowywać napięcie.

Jak radzić sobie ze stresem i napięciem

Spis treści:

Na szczęście istnieją proste i skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem, które warto wdrożyć już dziś. Sprawdź, co może pomóc ci zniwelować niekorzystne objawy i skutki stresu.

Objawy stresu

Stres w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego z nas. Pod tym pojęciem należy rozumieć indywidualną reakcję organizmu na stresory, a więc czynniki odpowiadające za wystąpienie tego zjawiska. Pod wpływem stresu dochodzi do wielu zmian na tle fizjologicznym czy psychologicznym.

Odpowiedź organizmu na stres bywa bardzo zróżnicowana i u każdego z nas może wyglądać odmiennie – podobnie jak i objawy stresu.

Do często występujących symptomów stresu zalicza się:

  • senność
  • drażliwość
  • problemy z zachowaniem koncentracji
  • trudności z zasypianiem
  • pogorszenie samopoczucia
  • wahania nastroju

Czasem występuje też biegunka ze stresu, co z kolei może powodować zmniejszenie liczby korzystnych bakterii w jelitach. Dobrym sposobem na uzupełnienie mikroflory jelitowej po zakończeniu nieprzyjemności jelitowych jest dobrze dobrany i sprawdzony synbiotyk.

Jak radzić sobie ze stresem?

Sposoby radzenia sobie ze stresem są bardzo ważne, gdyż pozwalają na niwelowanie niekorzystnych objawów i choćby częściowy powrót do ogólnej równowagi psychofizycznej. Oczywiście wiele zależy tu od czynników indywidualnych. Bezsprzecznie jednak korekta nawet kilku codziennych nawyków może sprawić, że stres będzie mniej odczuwalny.

1. Sen

Jednym z podstawowych sposobów na stres jest zdrowy i efektywny wypoczynek, a szczególnie istotny jest sen. To właśnie wtedy, gdy śpisz, organizm spowalnia i regeneruje się, wracając do równowagi i harmonii. Warto zadbać o to, aby wysypiać się nocą, co uwolni dodatkowe pokłady energii za dnia.

2. Techniki relaksacyjne

A skoro mowa o relaksie, spróbuj też technik relaksacyjnych, których do wyboru jest naprawdę wiele. Możesz wybrać się na spacer, oddać lekturze ulubionej książki, namalować coś – i to nawet jeśli nie masz talentu. Coraz popularniejsze są też medytacje czy wizualizacje, dzięki którym dodatkowo trenujesz swój umysł i stymulujesz go do rozwoju.

3. Aktywność fizyczna

Świetnym sposobem na stres jest też aktywny wypoczynek np. w postaci wysiłku fizycznego. Nawet krótki spacer każdego dnia może okazać się zbawienny. Podczas uprawiania choćby umiarkowanej aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny, nie bez powodu określane jako hormony szczęścia. Oczywiście kluczowe jest zachowanie równowagi między relaksem i wysiłkiem fizycznym.

4. Dieta

Jakie są jeszcze sposoby radzenia sobie ze stresem? Nie można oczywiście pominąć zdrowej i zbilansowanej diety. Czasem niewielka zmiana własnego codziennego menu pomaga poprawić twoje samopoczucie i zniwelować stres. Zadbaj więc o to, aby twój jadłospis był pełen produktów bogatych w witaminy, mikroelementy oraz składniki odżywcze.

Work-life balance – jak znaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym?

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Skutki stresu – o czym warto wiedzieć?
Sposoby na stres

Skutki stresu – o czym warto wiedzieć?

Czy stres jest groźny? Jakie mogą być skutki stresu, niezależnie od tego, czy odczuwamy go w pracy, czy w domu? Dowiedz się, czym grozi długotrwałe odczuwanie napięcia.

czytaj
Stres w pracy – jak go pokonać?
Sposoby na stres

Stres w pracy – jak go pokonać?

Skąd się bierze stres w pracy i jak możesz sobie z nim szybko poradzić? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy.

czytaj