Jak znaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym?

Praca, kariera i rozwój zawodowy są dla wielu z nas bardzo ważne – poświęcamy im na co dzień dużo czasu i energii. Na tyle dużo, że zdarza nam się wpaść w niekończący się wir pilnych zadań, ważnych spotkań i opracowywania strategii od rana do nocy…

równowaga między pracą a życiem osobistym

Granice między życiem zawodowym a osobistym zaczynają się wówczas zacierać, co na dłuższą metę okazuje się bardzo niekorzystne dla naszego organizmu. Stres wywołany brakiem równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a także do przedwczesnego wypalenia zawodowego. Jak znaleźć równowagę między tymi dwiema płaszczyznami życia i jak sobie z tym radzić, pracując z domu?

Jak radzić sobie ze stresem? – wypróbuj sprawdzone sposoby!

Dobra organizacja pracy

Coraz więcej firm z różnych powodów proponuje swoim pracownikom pracę w systemie „home office” – czyli wykonywanie swoich zawodowych obowiązków zdalnie, z własnego domu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet: w wielu przypadkach powoduje wzrost produktywności i zadowolenia z pracy, pozwala też na większą niezależność. Bywa jednak zdradliwe – często wydaje nam się, że w ogóle nie wychodzimy z „biura”.

Jak zminimalizować stres w pracy? Kluczem do wydajnej i efektywnej pracy, która jednocześnie nie ingeruje w nasz czas wolny, jest dobra organizacja i ustalenie podstawowych zasad:

  • Ustal godziny pracy. „Elastyczne godziny pracy” nie mogą oznaczać, że będziesz wykonywać swoje obowiązki 24/7 i że będziesz ciągle w gotowości. Bardzo ważne jest więc precyzyjne określenie harmonogramu ze swoim menedżerem i późniejsze pilnowanie, by był on przestrzegany.
  • Nie sprawdzaj służbowego maila po godzinach pracy. Ta kwestia wypływa w pewnym sensie z poprzedniej: naucz się nie sprawdzać służbowego maila po godzinach pracy, nie wykonuj też wtedy służbowych telefonów. Wyznacz jasną granicę między czasem poświęcanym na pracę a czasem wolnym. W dni wolne najlepiej w ogóle odetnij się od telefonu i komputera: w ten sposób uda Ci się naprawdę wypocząć.
  • Wyznaczaj granice. Zdolni i ambitni pracownicy są przez swoich przełożonych angażowani do wielu wymagających zadań – często zbyt wielu. Jeśli czujesz, że ilość Twoich obowiązków niepokojąco wzrasta i zaczyna Cię przytłaczać, nie bój się powiedzieć „nie”. W przeciwnym razie trudno będzie Ci utrzymać równowagę.

Wyrozumiałość i dbanie o siebie

Jednym z największych wrogów „work-life balance” – czyli właśnie równowagi między pracą a życiem osobistym – jest perfekcjonizm. Brak akceptacji dla własnych błędów, pomyłek czy niedociągnięć oraz wysoki poziom zaangażowania emocjonalnego w wykonywaną pracę mogą prowadzić do problemów na tle fizycznym i psychicznym.

Postaraj się więc wyzbyć takiego perfekcjonistycznego podejścia. Jeśli to trudne, spróbuj spojrzeć na siebie z boku – tak, jak spojrzałabyś na przyjaciółkę – i pomyśleć, w jaki sposób możesz sobie pomóc. Bądź dla siebie wyrozumiała, pozwalaj sobie na beztroski odpoczynek i maksymalnie korzystaj z czasu wolnego.

6 sposobów na relaks

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czy stres wpływa na skład mikrobiomu jelitowego?
Sposoby na stres

Czy stres wpływa na skład mikrobiomu jelitowego?

Stres ma wiele twarzy. Nie wszystkie są dla naszego organizmu niekorzystne: stres w niewielkiej dawce działa mobilizująco. Jednak jego nadmiar „narusza nie tylko nasze nerwy”, ale także niekorzystnie wpływa na skład mikrobiomu jelitowego.

czytaj
Skutki stresu – o czym warto wiedzieć?
Sposoby na stres

Skutki stresu – o czym warto wiedzieć?

Czy stres jest groźny? Jakie mogą być skutki stresu, niezależnie od tego, czy odczuwamy go w pracy, czy w domu? Poznaj konsekwencje stresu i dowiedz się, czym grozi długotrwałe odczuwanie nadmiernego napięcia.

czytaj