6 sposobów na relaks

Sposoby na relaks. Przyjaciółki urządzają sobie domowe SPA.

Stres, zmęczenie i wieczne zabieganie powoli przejmują nad nami kontrolę. Mało sypiamy i ciągle się dokądś spieszymy, by tylko wyrobić się na czas z wypełnieniem wszystkich obowiązków zawodowych oraz domowych. A kiedy wreszcie mamy kilka wolnych chwil… nie wiemy, jak dobrze je wykorzystać. Warto jednak pamiętać, że bez regularnego relaksu i wypoczynku nasz organizm nie będzie w stanie pracować na pełnych obrotach. Co może pomóc w pełni się odprężyć? Przedstawiamy 6 niezawodnych sposobów na relaks!

1. Dobre jedzenie

W kulturze anglosaskiej od kilku lat spotkać się można z określeniem „comfort food”. Odnosi się ono zwykle do ciepłych, domowych potraw, które „otulają od środka”. Zupa-krem z dyni, warzywne leczo, kurczak w chrupiącej panierce – wszystko zależy od Ciebie. Przygotuj sobie swój ulubiony posiłek i rozpieść swoje zmysły! Pamiętaj tylko, aby skupić się w pełni na jedzeniu. Nie włączaj telewizora, nie przeglądaj social mediów. Ciesz się posiłkiem.

2. Domowe spa

Dlaczego tak bardzo lubimy wszystkie zabiegi kosmetyczne i urodowe? Bo pozwalają nam skupić się w pełni na potrzebach naszego ciała i dają nam upragnioną namiastkę luksusu. Gorąca kąpiel z olejkami, peeling, masaż twarzy i inne relaksujące czynności pielęgnacyjne pomogą Ci się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Zadbaj o odpowiednią oprawę: włącz relaksującą muzykę, zapal świece zapachowe, załóż miękki w dotyku szlafrok.

3. Puzzle

Nie bawiłaś się w układanie puzzli od dzieciństwa? To błąd! Puzzle, jak chyba żadne inne zajęcie, wymagają pełnego skupienia uwagi na zadaniu. Dzięki temu możesz się całkowicie odciąć od problemów i trosk, które na co dzień zaprzątają Ci głowę. By nie zniechęcić się do układanki już na samym początku, zacznij od puzzli o większych kawałkach i niewielkiej ilości elementów – np. 500.

Stres – jak wpływa na organizm?

4. Robótki ręczne

Podobnie jak puzzle, zaangażowanie się w wyszywanie kwiatowych wzorów, szydełkowanie pluszaków czy robienie sweterka na drutach skutecznie wyloguje Cię ze świata na jakiś czas. Powtarzalność ruchów, wymagana przy takich zajęciach, uspokoi Cię i wyciszy. Nie wiesz, jak zacząć? Znajdź w internecie filmik z tutorialem dla początkujących i działaj – krok po kroku!

Work-life balance – jak znaleźć równowagę między pracą a życiem osobistym?

5. Ulubiony film lub książka

Nie bez powodu o dziełach literatury czy kinematografii mówi się, że są „wciągające”. Dobre książki i filmy faktycznie wciągają czytelnika do swojego świata, pozwalając mu na dłuższą chwilę zapomnieć o wszystkim dookoła. Jeśli więc potrzebujesz pełnego odprężenia, usiądź wygodnie, zaparz dobrą herbatę i… daj się porwać temu, co na kartach powieści czy ekranie telewizora.

Jak radzić sobie ze stresem?

6. Odrobina ruchu i ćwiczenia oddechowe

Wysiłek fizyczny niezawodnie pomaga rozładować stres, choć w momentach dużego zmęczenia zapewne nie wydaje się najbardziej trafnym wyborem. Jeśli nie masz siły ani ochoty na ciężki trening, po prostu wyjdź na krótki spacer albo wykonaj kilka relaksujących pozycji jogi. Na koniec treningu zastosuj jedną z technik relaksacyjnych np. ćwiczenia oddechowe. Głębokie oddychanie pomaga dotlenić mózg i zrelaksować napięte mięśnie.

Ćwiczenia w domu – jak zadbać o dobrą kondycję?

Suplement diety