Synbiotyk – co to jest i czym się wyróżnia?

Co to jest synbiotyk? Jak synbiotyki oddziałują na nasze jelita i ich mikrobiom? Czym synbiotyk różni się od probiotyku i prebiotyku? Dowiedz się tego z naszego poradnika!

Synbiotyk - co to jest i czym się wyróżnia? Czym są synbiotyki? Zbliżenie na kobiece dłonie trzymające 2 kapsułki leku oraz szklankę z wodą.

Spis treści:

Dowiedz się, czym jest synbiotyk, jak działa na organizm oraz czym się różni od probiotyku czy prebiotyku.

Synbiotyk – czym jest?

Synbiotyk to połączenie probiotyku i prebiotyku. Taki duet sprzyja zachowaniu lepszej równowagi mikrobiomu w jelitach.[1] Probiotyki wspierają mikroflorę jelit, a prebiotyki znajdujące się w synbiotykach dodatkowo sprzyjają rozmnażaniu bakterii w jelitach. Bardzo popularnym połączeniem w synbiotykach jest użycie szczepów bakterii probiotycznych z rodzaju Lactobacillus lub Bifidobakterium oraz prebiotyków w formie fruktooligosacharydów.[1]

Synbiotyk a probiotyk – jaka jest różnica?

Synbiotyki mogą działać silniej od probiotyków, bo oprócz tego, że zawierają w składzie probiotyki, mają też dodatek prebiotyków. Tak naprawdę są więc często lepszym i pewniejszym wyborem niż probiotyki stosowane solo.

Na co pomagają synbiotyki?

Jak więc działają synbiotyki i w jakich przypadkach warto je przyjmować? Zarówno probiotyk, jak i synbiotyk, warto włączyć do codziennej diety:

  • w trakcie antybiotykoterapii;
  • w trakcie dłuższego przyjmowania leków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych;
  • gdy przyjmujesz leki na zgagę czy refluks;
  • wspomagająco w przypadku słabo zbilansowanej diety;
  • w okresie nasilonego lub przewlekłego stresu;
  • w okresie jesienno-zimowym;
  • przy zmianach fizjologicznych wynikających z procesu starzenia lub wynikających ze zmian hormonalnych.

W przypadku dzieci, synbiotyki warto podawać im też w celu odbudowy mikrobiomu po infekcjach wirusowych, na przykład rotawirusowych.

Synbiotyk dla dorosłych

Synbiotyk lub probiotyk dla dorosłych powinien mieć zupełnie inny skład niż dla dzieci. W przypadku preparatu dla dorosłych dobrze, aby zawierał on więcej niż jeden szczep bakterii probiotycznych. Warto, aby było ich kilka, na przykład 6-9, i żeby były jak najbardziej różnorodne. Wtedy szansa, że lepiej dopasują się do Twojego mikrobiomu i go wzmocnią, jest o wiele większa. Ważne jednak, aby wszystkie szczepy bakterii były dobrze przebadane i ich działanie było udokumentowane, jak w przypadku np. synbiotyku w kapsułkach Multilac.

Synbiotyk dla dzieci

Zupełnie inaczej jest w przypadku probiotyku dla dzieci lub synbiotyku. W tym wypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo, ponieważ mikrobiom dziecka rozwija się do trzeciego roku życia[2] i jest w tym okresie bardzo wrażliwy. Dlatego im mniej składników zawiera suplement, tym lepiej.

W przypadku preparatów dla dzieci wystarczy tylko jeden szczep bakterii, aby wspierać mikrobiom dziecka. Powinien on być dobrze poznany i przebadany. Tak jest w przypadku szczepu Lactobacillus rhamnosus GG, który jest bardzo powszechnie stosowanym w preparatach dla dzieci i bezpiecznym szczepem bakterii probiotycznych. Probiotyk dla dzieci można podawać bezpiecznie nawet noworodkom, które ukończyły pierwszy miesiąc życia. Warto, aby suplement zawierał też prebiotyk, a więc był synbiotykiem, dzięki czemu będzie miał szansę jeszcze lepiej zadziałać.

 

Bibliografia:

  1. https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/synbiotics
  2. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2022.815885/full
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj
Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
Probiotyki i synbiotyki

Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

Czy można i czy warto przyjmować probiotyki profilaktycznie, kto powinien się na to zdecydować i jakie probiotyki najlepiej wybrać. Dowiedz się z poniższego przewodnika.

czytaj