Jaki probiotyk dla dorosłych wybrać?

Probiotyk warto przyjmować podczas antybiotykoterapii, po przebytej biegunce i w trakcie wyjazdu, gdy podróżujemy do innej strefy klimatycznej. Czym się kierować przy wyborze probiotyku dla dorosłych?

jaki probiotyk dla dorosłych wybrać

Co powinien zawierać probiotyk?

Na początek warto rozwiać kilka mitów. Dobry probiotyk nie musi zawierać kilkunastu albo kilkudziesięciu różnych szczepów bakterii. Dobrze jednak, aby zawierał choć kilka, ponieważ może to potencjalnie zwiększyć ilość bakterii w jelitach.

Warto zwrócić uwagę, czy preparat probiotyczny zawiera również prebiotyki, takie jak fruktooligosacharydy. To składniki, którymi odżywiają się probiotyki. W takim połączeniu z większym prawdopodobieństwem zasilą szeregi bakterii jelitowych. Preparaty, które mają w swoim składzie zarówno probiotyki, jak i prebiotyki, to synbiotyki.

Na to uważaj: dorośli mają większe problemy z tolerancją nabiału niż dzieci. Oczywiście nie dotyczy to każdego dorosłego. Jeśli jednak i Ty nie tolerujesz nabiału (niekoniecznie samej laktozy), sprawdź dokładnie skład probiotyku pod kątem białek mleka. Bywają one dodawane do probiotyków.

Kiedy dorośli powinni przyjmować probiotyki?

  • W trakcie antybiotykoterapii: za każdym razem, gdy przyjmujesz antybiotyk zadbaj również o przyjmowanie probiotyków. Nawet siedmiodniowa antybiotykoterapia może wyjałowić dobre bakterie w jelitach.
  • W podróży: nowa woda, dieta, stres mogą zmieniać strukturę mikroflory.
  • Po biegunce: sprzyja ona zmniejszeniu ilości dobrych bakterii w jelitach.

Jak najlepiej przyjmować probiotyki?

Jeśli zaczynasz leczenie antybiotykiem, probiotyk należy zacząć brać jak najszybciej. Nie kończ go jednak od razu po zakończeniu terapii, ale przyjmuj jeszcze przez kolejnych kilka miesięcy.

Gdy zdarzają Ci się „nieoczekiwane zdarzenia” w podróży, koniecznie spakuj do walizki probiotyki. Przyjmuj je po biegunce zgodnie z zaleceniami na ulotce. Probiotyk po biegunce uzupełni dobre bakterie w jelitach.

Najczęstsze błędy popełnianie przy przyjmowaniu probiotyków

  • Zbyt krótko przyjmujesz probiotyk – gdy stosujesz probiotyk tylko przez kilka dni, nie ma on wystarczająco dużo czasu na to, aby odpowiednio zadbać o mikroflorę bakteryjną jelit.
  • Opierasz się tylko na naturalnych probiotykach – te w diecie, znajdujące się m.in. w fermentowanych przetworach mlecznych czy kiszonkach, są ważne i bardzo pomocne w utrzymaniu równowagi jelit, ale nie zawsze wystarczające. Po biegunce czy w trakcie przyjmowania antybiotyku warto wspierać się suplementami zawierającymi szczepy dobrych bakterii oraz prebiotyki.
  • Nie czytasz informacji na opakowaniu – niektóre probiotyki, aby zachowały swoje właściwości, wymagają specjalnych warunków. Dlatego przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu przeczytaj ulotkę i wszystkie ważne informacje na opakowaniu.
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Probiotyk w formie czekoladki – zdrowy dodatek do drugiego śniadania do szkoły
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyk w formie czekoladki – zdrowy dodatek do drugiego śniadania do szkoły

Probiotyk w formie czekoladek to smaczna, a jednocześnie zdrowa przekąska dla dzieci, którą warto włożyć do pojemnika na drugie śniadanie. Dowiedz się więcej!

czytaj
Czekoladki probiotyczne dla dzieci
Probiotyki i synbiotyki

Czekoladki probiotyczne dla dzieci

Odkryj smaczną przekąskę, która wspiera mikrobiom jelitowy dzieci. Sprawdź, dlaczego czekoladki probiotyczne, czyli probiotyk w formie czekolady są dobrym wyborem dla Twojego dziecka.

czytaj