Ćwiczenia oddechowe – jak szybko zwalczyć stres?

Istnieją różne techniki relaksacyjne, ale wszystkie zawierają w sobie elementy ćwiczeń oddechowych. Oddech to nasza najlepsza broń w walce ze stresem. Ćwiczenia oddechowe pomagają zwolnić tętno, uspokoić myśli, ukoić uczucie niepokoju i zniwelować skutki stresu. Na czym dokładnie polegają?

Czym jest stres?

Zacznijmy od postawienia sobie pytania: czym jest stres? To naturalna reakcja organizmu na zewnętrzne lub wewnętrzne bodźce, czyli tzw. stresory. Stres ma za zadanie motywować nas do działania i znalezienia jak najprostszego wyjścia ze stresującej sytuacji. Taki rodzaj stresu nosi nazwę eustress. To zjawisko pozytywne, pod warunkiem, że nasz problem zostanie rozwiązany- zdamy egzamin, załagodzimy konflikt z przełożonym jeszcze tego samego dnia, wywiążemy się na czas z obowiązków. Jeśli nie, eustress zamieni się w dystress, czyli stres negatywny, o przedłużonym działaniu.

Dystress to nie tylko napięcie wynikające z nawału obowiązków lub niemożności znalezienia dobrego rozwiązania problemu, ale także reakcja na bodziec przekraczający nasze możliwości psychiczne, na przykład tragedię rodzinną, utratę pracy, bankructwo, poważną chorobę.

Skutki stresu – czym grozi stres?

Są jednak sposoby, aby doraźnie radzić sobie ze stresem, który wywołuje w nas uczucie niepokoju. Należą do nich właśnie ćwiczenia oddechowe. Głębokie oddychanie przeponowe pomoże się rozluźnić zarówno przed egzaminem, jak i np. przed snem, gdy rozmyślamy o sytuacjach, które zdają się nie mieć rozwiązania.

Techniki relaksacyjne, czyli jak radzić sobie ze stresem

Techniki relaksacyjne pomagają lepiej radzić sobie ze stresem, wyciszyć emocje, zredukować uczucie lęku, zrelaksować ciało i umysł. Mózg jest wówczas lepiej dotleniony, a mięśnie rozluźnione. W relaksacji mogą pomóc:

  • medytacja
  • joga
  • trening autogenny Schultza
  • trening Jacobsona
  • mindfulness
  • wizualizacja

Medytacja pozwala nam skupić się na oddechu, dzięki czemu stajemy się jedynie obserwatorami własnych myśli, nie analizujemy ich, nie kontrolujemy. Ćwiczenia oddechowe, wykonywane podczas medytacji, spowalniają zarówno tętno, jak i gonitwę myśli. Podobnie działa mindfulness, trening uważności, polegający na skupianiu się na danej czynności, na przeżywaniu życia tu i teraz. Uczy nas, jak nie tkwić w przeszłości i nie wypatrywać „lepszej” przyszłości, bo życie toczy się właśnie w tej chwili.

W praktyce ćwiczeń oddechowych pomocna jest także joga. Podczas wykonywania asan nabieramy powietrze nosem i wydychamy je tą samą drogą. Taki sposób oddychania pomaga lepiej wejść w daną pozycję i ją utrzymać, a także dotlenić mózg i zniwelować napięcie w ciele. Warto praktykować jogę przed snem, zwłaszcza, gdy mamy kłopoty z zasypianiem.

Ćwiczenia oddechowe na stres

Gdy pytamy, jak radzić sobie ze stresem, często słyszymy radę: „oddychaj głęboko!”. I jest ona bardzo trafna! Głęboki oddech to nic innego jak oddychanie przeponowe, którego można nauczyć się poprzez ćwiczenia oddechowe. Otóż okazuje się, że wiele osób oddycha w sposób nieprawidłowy, wykorzystując jedynie górną część klatki piersiowej. Ćwiczenia oddechowe pozwalają nauczyć się oddychać także przeponą. Oddychanie przeponowe w większym stopniu dotlenia organizm, co wpływa korzystnie na jego funkcjonowanie.

Jak oddychać przez przeponę?

Usiądźcie wygodnie na kanapie, wyprostujcie plecy i połóżcie dłonie na brzuchu. Weźcie głęboki wdech i poczujcie jak brzuch się powiększa. Przytrzymajcie chwilę powietrze i wypuśćcie je ze świstem. Brzuch powinien się zrobić wklęsły.

Ćwiczenia oddechowe: metoda 3-3-6

Weźcie głęboki wdech, licząc w myślach do 3. Przytrzymajcie powietrze przez kolejne 3 sekundy. Następnie zróbcie długi wydech, licząc w myślach do 6. Powtórzcie kilka razy, aż poczujecie się odprężeni. Zwróćcie uwagę, aby za każdym razem wasz brzuch powiększał się na wdechu i pomniejszał na wydechu.

Ćwiczenia oddechowe: metoda 7-2-11

Gdy poczujecie, że standardowe ćwiczenia macie już opanowane, wypróbujcie metodę 7-2-11. Polega ona na wydłużeniu wdechu i wydechu, aby jeszcze bardziej pogłębić oddychanie przeponowe. A więc połóżcie rękę na brzuchu. Nabierzcie powietrza, licząc w myślach do 7, zatrzymajcie je na 2 sekundy, po czym wypuśćcie z brzucha, licząc aż do 11.

Relaks – na 6 sposobów

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Skutki stresu – o czym warto wiedzieć?
Sposoby na stres

Skutki stresu – o czym warto wiedzieć?

Czy stres jest groźny? Jakie mogą być skutki stresu, niezależnie od tego, czy odczuwamy go w pracy, czy w domu? Poznaj konsekwencje stresu i dowiedz się, czym grozi długotrwałe odczuwanie nadmiernego napięcia.

czytaj
Stres w pracy – jak go pokonać?
Sposoby na stres

Stres w pracy – jak go pokonać?

Skąd się bierze stres w pracy i jak możesz sobie z nim szybko poradzić? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze stresem w pracy.

czytaj