Sposoby na sen – co zrobić, aby się dobrze wyspać?

Sposoby na sen - co zrobić, aby się dobrze wyspać? Wypoczęta kobieta przeciąga się w łóżku o poranku.

Spokojny sen wpływa na nasze samopoczucie. Niestety problemy ze snem dotyczą coraz większej liczby osób. Jak sobie z nimi radzić? Jakie są dobre sposoby na sen?

Dobry sen powinien trwać około 7–8 godzin na dobę. W tym czasie organizm zdąży się zregenerować i nabrać sił na kolejny dzień pełen wyzwań. Oczywiście czas i fazy snu to sprawa indywidualna – są osoby, które wysypiają się po 6 godzinach, a są takie, które nie wstaną przed upływem 9.

Nie zmienia to faktu, że w dzisiejszym przebodźcowanym świecie coraz częściej nasz rytm dobowy ulega zaburzeniu. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko zasnąć, jak zadbać o spokojny sen i co zrobić, by problemy ze snem Cię nie dotyczyły.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jak szybko zasnąć, czyli sposoby na sen

 1. Techniki relaksacyjne na spokojny sen

  Najczęstszą przyczyną kłopotów z zaśnięciem jest stres. Wszechobecny i doskwierający. Aby zmniejszyć napięcie nim wywołane, warto praktykować techniki relaksacyjne, które nie tylko pomogą rozładować stres, ale wpłyną korzystnie na dobry sen.

  Joga, medytacja, treningi Jacobsona i Schultza, ćwiczenia oddechowe to najpopularniejsze techniki relaksacyjne, które nauczą Cię jak pozbyć się napięcia i niepokoju. Praktykuj je wieczorami, aby maksymalnie wyciszyć ciało i umysł, rozluźnić mięśnie i szybciej zasnąć.

 2. Za dużo światła niebieskiego

  Problemy z zasypianiem często związane są z nadmiarem światła niebieskiego, które oszukuje nasz organizm, że nadal trwa dzień i zakłóca tym samym wieczorną produkcję melatoniny. Oddziałuje ono na Ciebie za każdym razem, gdy wpatrujesz się w ekran swojego smartfonu, laptopa czy tabletu.

  Warto więc zastosować odpowiednie filtry obrazu na telefonie lub komputerze – to szczególnie ważne w godzinach wieczornych, gdy nasze ciało naturalnie spodziewa się mniejszego natężenia światła.

 3. Zrób trening na dobry sen

  Jak szybko zasnąć? Zużyj nadmiar negatywnej energii na treningu. Aktywność fizyczna pomaga rozładować napięcie i wytwarza hormony szczęścia. Pamiętaj jednak, aby ćwiczyć rano lub po południu. Wieczorny trening może pobudzić organizm i jeszcze bardziej pogłębić problemy ze snem. Umiarkowana aktywność fizyczna w ciągu dnia to recepta na spokojny sen.

 4. Weź relaksującą kąpiel

  Sposoby na sen mogą dotyczyć także naszych zwyczajów. Niektórzy szybciej zasypiają po gorącej kąpieli w otoczeniu aromatycznych, uspokajających zapachów. Warto spróbować!

 5. 6 sposobów na relaks

 6. Kawę pij rano

  Brak snu często wynika z nadmiaru kawy i innych używek. Lepiej ograniczać je do minimum. Gdy masz problemy ze snem, kawę pij tylko rano. Jeśli popołudniowa lub wieczorna kawa to rytuał, bez którego nie możesz się obyć, pij bezkofeinową lub zastąp ją kakao.

 7. Przewietrz sypialnię i dobierz odpowiednie zasłony

  Jak szybko zasnąć i cieszyć się spokojnym snem? Otwórz okno i wpuść do sypialni trochę świeżego powietrza. Sen może nadejść szybciej niż myślisz. Optymalna temperatura w sypialni to 18-21 stopni. Jeśli to dla Ciebie za mało, załóż cieplejszą piżamę i skarpetki.

  Sposoby na sen są różne, ale warto zacząć od tych najprostszych. Może przeszkadza Ci materiał, z jakiego wykonana jest pościel? Albo w pokoju są rzeczy, które Cię rozpraszają np. to czerwone światełko, które sygnalizuje, że telewizor jest w gotowości? Brak snu może być spowodowany hałasem z ulicy lub światłem latarni, która niemal zagląda w twoje okno. W tym drugim przypadku pomogą grubsze rolety lub ciężkie zasłony. W tym pierwszym możesz spróbować uszczelnić okno.

  Warto przyjrzeć się z pozoru błahym rzeczom, bo może się okazać, że to właśnie one wpływają negatywnie na jakość Twojego snu.

 8. Co zrobić, żeby zasnąć w 5 minut? Zamiast oglądać film, zacznij czytać książkę

  Może ten sposób, jak szybko zasnąć, wyda Ci się zabawny, ale to prawda! Często wieczorami oglądamy telewizję – teleturnieje, seriale kryminalne, filmy akcji, thrillery, horrory. Nic dziwnego, że po takim seansie trudno nam uspokoić emocje i szybko zasnąć. Lepiej wziąć do łóżka książkę. Zobaczysz, że po przeczytaniu kilku stron zaśniesz jak niemowlę.

  Sposoby na dobry nastrój – jak poprawić sobie humor?

Suplement diety