Czy istnieją sposoby na długowieczność i co ma z tym wspólnego zdrowy mikrobiom?

Istnieją miejsca na świecie, w których ludzie bardzo często dożywają ponad 100 lat. Przekonaj się, jakie są sposoby na długowieczność w tych regionach.

Jakie są sposoby na długowieczność? Co charakteryzuje tzw. blue zones, gdzie żyje najwięcej stulatków? Para uśmiechniętych seniorów na plaży.

Spis treści:

Długowieczność od dawna jest przedmiotem fascynacji naukowców. Chociaż wiele czynników wpływających na długowieczność jest poza naszą kontrolą, takich jak genetyka, istnieje wiele sposobów, które potencjalnie mogą przedłużyć nasze życie i poprawić jego jakość.

Inspiracją mogą być tak zwane „blue zones”, czyli strefy, w których żyje najwięcej stulatków na całym świecie. Należą do nich między innymi Okinawa w Japonii, Sardynia we Włoszech, czy Nicoya w Kostaryce. Mimo że żyjący w zupełnie różnych częściach świata, pochodzący z nich stulatkowie mają pewne cechy wspólne.

Przepis na długowieczność według „blue zones”

Przyjrzyjmy się bliżej cechom charakteryzującym codzienne nawyki i wybory stulatków z tych regionów:

  • Zrównoważona dieta: Dieta oparta na świeżych, lokalnych składnikach, z niewielką ilością przetworzonej żywności jest wspólną cechą „blue zones”. Na Okinawie na przykład dieta opiera się na warzywach, rybach i algach. Natomiast na Sardynii dominują pełnoziarniste produkty, oliwa z oliwek, świeże warzywa i owoce. Bardzo ważne jest też nie przejadanie się. Mieszkańcy Okinawy kończą jeść, gdy są tylko w 80% najedzeni.
  • Aktywność fizyczna w codziennym życiu: Mieszkańcy tych stref często uprawiają rolnictwo, hodowlę lub inne prace fizyczne.[1] Brak zautomatyzowanego stylu życia sprawia, że codziennie są aktywni, co przekłada się na zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Sprawdź: dlaczego nie warto siedzieć na kanapie i jak być aktywnym na emeryturze.
  • Silne więzi społeczne: Stulatkowie często podkreślają znaczenie rodziny i społeczności. Bycie częścią społeczności, utrzymywanie bliskich relacji z rodzeństwem, dziećmi i wnukami, ale też sąsiadami może chronić przed samotnością i depresją.
  • Pozytywne nastawienie do życia: Wielu stulatków ma pozytywny stosunek do życia, zdolność do radzenia sobie ze stresem i adaptacji do zmieniających się okoliczności.
  • Ciekawość i uczenie się: Wielu stulatków podkreśla znaczenie ciągłego uczenia się i odkrywania nowości. Czytanie, słuchanie muzyki, nauka nowych rzeczy czy po prostu rozmowy z młodszym pokoleniem pozwalają im być na bieżąco z otaczającym światem.

Jak żyć długo – co jeszcze warto robić, by dożyć 100 lat?

Oprócz inspirowania się życiem stulatków z tych znanych regionów świata, warto wdrożyć dodatkowe działania do swojej rutyny. Oto, co warto jeszcze robić i jak żyć zdrowo:

  • Unikaj używek – palenie papierosów i picie alkoholu sprzyja całemu mnóstwu chorób. Może powodować aż 14 typów nowotworów[2], wywoływać choroby układu krążenia, sprzyjać nadciśnieniu.
  • Wspieraj mikrobiom – badania potwierdzają, że wielu stulatków ma bardzo zróżnicowany i zdrowy mikrobiom.[3] Dlatego warto o niego zadbać. Mikrobiom odpowiada za odporność organizmu, a więc za walkę z patogenami czy nowotworami. Właśnie dlatego dobrze jest wspierać mikrobiom u seniorów w codziennym życiu. W tym celu warto jeść kiszonki, unikać agresywnych detergentów, które wyjaławiają mikrobiom, stosować ostrożnie antybiotyki, a do tego przyjmować probiotyki. Probiotyki dla seniorów warto przyjmować zwłaszcza w okresie częstych infekcji czy po kuracji antybiotykiem.

Bibliografia:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6125071/

[2] https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/tobacco/cessation-fact-sheet

[3] https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/healthy-gut-healthier-aging

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Polifarmakoterapia – jak wpływa na nasz mikrobiom?
Regeneracja mikrobiomu

Polifarmakoterapia – jak wpływa na nasz mikrobiom?

Wielolekowość, inaczej polifarmakoterapia, która często zdarza się w podeszłym wieku, może negatywnie wpływać na mikrobiom. Dowiedz się, jak temu zapobiegać.

czytaj
Osłabienie po antybiotyku – jak sobie pomóc?
Regeneracja mikrobiomu

Osłabienie po antybiotyku – jak sobie pomóc?

Po antybiotyku Twój organizm może być osłabiony. Dowiedz się, jak o niego zadbać w okresie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu.

czytaj