W jaki sposób mikrobiom zmienia się wraz ze starzeniem się organizmu? Dlaczego osoby 60+ potrzebują dedykowanego produktu?

Sprawdź, co dzieje się z dobrymi bakteriami jelitowymi wraz z wiekiem i jakie probiotyki warto stosować po sześćdziesiątce, aby wzmocnić mikrobiom.

W jaki sposób mikrobiom zmienia się wraz ze starzeniem się organizmu? Dlaczego osoby 60+ potrzebują dedykowanego produktu? Uśmiechnięta para seniorów w domu uśmiecha się do obiektywu.

Spis treści:

Jak starzeje się mikrobiom?

Zastanawiasz się, jak zmienia się mikrobiom wraz z wiekiem i czy w ogóle się zmienia? Odpowiedź brzmi: tak. Nasz mikrobiom nie pozostaje taki sam przez całe życie. Najsilniej mikrobiom kształtuje się przez pierwsze trzy lata życia, dlatego są one kluczowe, a potem pozostaje w miarę stabilny. Oczywiście ma na niego wpływ styl życia, w tym dieta. Złe nawyki żywieniowe czy na przykład antybiotyki mogą znacznie go osłabić.

W starszym wieku mikrobiom zaczyna się zmieniać i zmniejsza się jego różnorodność oraz proporcje korzystnych bakterii. [1] Na zmniejszenie liczby dobrych bakterii u seniorów wpływają między innymi przyjmowane leki. Ponad połowa osób w wieku 65 lat i starszym w Polsce przyjmuje na stale minimum 5 różnych leków, wynika z badań GUS przeprowadzonych w 2021 roku.

Do leków, które mogą zakłócać mikrobiom należą:

  • antybiotyki,
  • leki obniżające poziom cholesterolu,
  • leki na zgagę.
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • leki przeciwbólowe,
  • preparaty przeczyszczające.

Jak wzmacniać starzejący się mikrobiom?

Mikrobiom u seniorów można wzmacniać na kilka sposobów. Na pewno należy unikać czynników, które go osłabiają, takich jak używki, przewlekły stres, silne środki antybakteryjne, w tym detergenty. Korzystnie na mikrobiom działają za to aktywność fizyczna czy dieta bogata w błonnik oraz produkty zawierające probiotyki, takie jak kiszonki czy fermentowane przetwory mleczne. U seniorów mogą one jednak czasem wywoływać problemy gastryczne i jelitowe. W takim wypadku warto włączyć do diety suplementy z probiotykami.

Probiotyki dla seniorów – jakie są sprawdzone?

Probiotyki warto zacząć stosować wraz z wiekiem w przypadku przyjmowania dużej ilości leków, a także jako wsparcie starzejącego się mikrobiomu czy w okresie jesienno-zimowym. W starszym wieku częściej pojawiają się również problemy gastryczne, przy których probiotyki dla seniorów okazują się pomocne.[2]

Dobrze jest przyjmować preparat, który oprócz probiotyku będzie zawierał prebiotyki, sprzyjające namnażaniu dobrych bakterii jelitowych. To tak zwany synbiotyk. Synbiotyki dla seniorów różnią się od tych, które są dedykowane dzieciom czy młodszym dorosłym. Powinny zawierać specjalne szczepy, przeznaczone dla „dojrzałego mikrobiomu”. Należą do nich na przykład:

  • Bifidobacterium lactis HN019, który badano pod kątem funkcji odpornościowych, zwłaszcza u osób starszych i wpływa korzystnie na tranzyt jelitowy.
  • Lactobacillus acidophilus NCFM, który badano w zakresie wpływu na pracę przewodu pokarmowego.

Oba mają potwierdzone bezpieczeństwo licznymi badaniami. Dobrze, aby synbiotyki dla dorosłych zawierały też sprawdzone prebiotyki, takie jak fruktooligosacharydy. Takie połączenie zapewnia skuteczne wzmacnia starzejący się mikrobiom.

 

Bibliografia:

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2468501120300146

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8234958/

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?
Regeneracja mikrobiomu

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?

Przekonaj się, jak mikrobiom wpływa na Twoją wagę oraz jak najlepiej o niego zadbać, by nie dopuścić do rozwoju otyłości powiązanej z dysbiozą jelitową.

czytaj
Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?
Regeneracja mikrobiomu

Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?

Błonnik to bardzo ważny składnik dla naszego organizmu, który wpływa na wiele jego funkcji. Sprawdź, w czym jest błonnik i jak dokładnie działa.

czytaj