Czy mikrobiom zmienia się z wiekiem?

Dowiedz się jakie zmiany mogą zachodzić w mikrobiomie jelitowym wraz z wiekiem i jak wspierać mikroflorę bakteryjną jelit na każdym etapie życia.

czy mikrobiom zmienia się z wiekiem

Spis treści:

Mikrobiom człowieka kształtuje się już w dzieciństwie. Ten okres jest bardzo ważnym etapem w rozwoju mikrobiomu, ale wraz z wiekiem mogą zachodzić w nim zmiany, zależne od różnych czynników, takich jak dieta czy przyjmowane leki. Dowiedz się więcej na temat mikrobiomu i zmian, jakie mogą w nim zachodzić oraz tego, jak wspierać mikroflorę jelit na każdym etapie życia.

Jak kształtuje się mikrobiom dziecka?

Jelita dziecka w życiu płodowym są całkowicie sterylne – nie ma w nich żadnych mikroorganizmów. Podczas naturalnego porodu dziecko otrzymuje od mamy porcję jej mikrobiomu, który zasiedla jelita malucha. Kolejne porcje pożytecznych bakterii dziecko otrzymuje wraz z mlekiem mamy.

Sposób porodu oraz karmienia wpływa na mikrobiom jelitowy noworodka. W przypadku maluszków, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie lub nie mogą być karmione piersią warto skonsultować z pediatrą sposób wsparcia mikrobiomu jelitowego. Rozwiązaniem może być suplementacja produktami z dobroczynnymi szczepami bakterii.

Mikrobiom dziecka dojrzewa wraz z dojrzewaniem jego układu nerwowego i około 3. roku życia ustala się jego skład. Mikroflora jelitowa ma w tym czasie ogromny wpływ m.in. na pracę układu pokarmowego. Dowiedz się, jak poprawić mikrobiom jelitowy u dziecka.

Co to znaczy, że mikrobiom ma dobry skład?

Mikrobiom o dobrym składzie to taki, w którym przewagę mają dobroczynne dla ludzkiego organizmu bakterie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium. Pożyteczne bakterie jelitowe wspierają m.in. pracę układu pokarmowego.

Bakterie te w pierwszych miesiącach życia dziecka „uczą” jego komórki odpornościowe, z których aż 70 procent znajduje się w jelitach, właściwych reakcji na potencjalnie niekorzystne czynniki.

Jak i kiedy zmienia się mikrobiom?

Rozwój mikrobiomu zaczyna się w pierwszych miesiącach i latach życia, a w późniejszym okresie mikroflora jelitowa może ulegać różnego typu zmianom. Dzieje się tak zależnie od stosowanej diety, przyjmowanych leków czy odczuwanego stresu. Niewłaściwa dieta, antybiotyki i niektóre inne leki oraz nadmiar stresu mogą osłabiać mikrobiom i zaburzać jego skład. Sprawdź, dlaczego osoby 60+ potrzebują dedykowanego probiotyku.

Jak naturalnie wspierać mikrobiom u dzieci i osób dorosłych?

Co do zasady, dzieci do 6. miesiąca życia zaleca się karmić wyłącznie piersią – mleko mamy to najlepszy pokarm dla malucha i jego mikrobiomu. Karmiące mamy powinny zadbać o swoją dietę i włączyć do codziennego menu kiszonki warzywne i owocowe, naturalne jogurty, kefir, maślankę i zsiadłe mleko oraz produkty pełnoziarniste (kasze, makarony, brązowy ryż), a także świeże warzywa oraz owoce. Taka dieta jest wskazana dla wszystkich osób dorosłych, którym zależy na dobrej kondycji ich mikrobiomu.

Korzystne dla mikroflory jelitowej jest także przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, czyli odpowiedniej ilości snu, aktywności fizycznej i odpoczynku oraz umiejętność radzenia sobie z nadmiarem stresu, np. poprzez stosowanie technik relaksacyjnych.

Suplementy diety na wsparcie mikrobiomu

Suplementy diety wspierające mikrobiom, np. synbiotyki, mogą być przydatne w sytuacjach takich jak zachwianie równowagi w mikroflorze jelitowej organizmu czy zmiana diety. Dobrym wyborem mogą być wieloszczepowe produktu z dobroczynnymi szczepami bakterii.  Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią zdrowej diety i odpowiedniego trybu życia, ale można stosować je jako ich dopełnienie.

 

Bibliografia:

  1. Magdalena Malinowska, Beata Tokarz-Deptuła, Wiesław Deptuła, MIKROBIOM CZŁOWIEKA, POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 1, 33–42.
  2. K. Góralska, E Brezinska-Lasota, Wpływ diety na mikrobiom jelitowy i zdrowie człowieka, Postępy Mikrobiologii. Suplement, 2019(58) 1.
  3. Weronika Maria Wierzchanowka, Tomasz Iwanicki, ROLA MIKROBIOMU JELITOWEGO W FUNKCJONOWANIU UKŁADU NERWOWEGO, Problemy Nauk Biologicznych, Tom 69 2020, Numer 2 (327) Strony 301–311.
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?
Regeneracja mikrobiomu

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?

Przekonaj się, jak mikrobiom wpływa na Twoją wagę oraz jak najlepiej o niego zadbać, by nie dopuścić do rozwoju otyłości powiązanej z dysbiozą jelitową.

czytaj
Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?
Regeneracja mikrobiomu

Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?

Błonnik to bardzo ważny składnik dla naszego organizmu, który wpływa na wiele jego funkcji. Sprawdź, w czym jest błonnik i jak dokładnie działa.

czytaj