Mikrobiom u dzieci – jak go wspierać w różnym wieku?

Czy wiesz, jak zadbać o mikroflorę dziecka w każdym wieku? Dowiedz się z naszego poradnika, jak wzmocnić mikrobiom u dzieci.

Mikrobiom u dzieci - jak go wspierać w różnym wieku? Szczęśliwe dzieci stoją w kółku i patrzą w dół w obiektyw aparatu.

Spis treści:

Jak najlepiej zadbać o mikroflorę dziecka w każdym wieku? Z naszego przewodnika dowiesz się, jak wzmocnić mikrobiom u dzieci.

Mikrobiom u niemowlaka

Mikrobiom dziecka buduje się w trakcie jego pierwszych trzech lat życia.[1] Można zadbać o jego większą różnorodność na kilka sposobów:

  1. Karmienie piersią – jeśli jest taka możliwość i oczywiście ochota, warto karmić niemowlaka jak najdłużej piersią. W ten sposób dobre bakterie probiotyczne matki są przekazywane dziecku wraz z mlekiem. W mleku matki znajdują się też prebiotyki, które sprzyjają namnażaniu się bakterii probiotycznych w jelitach.[2] Jeśli niemowlak nie jest karmiony piersią, rozważ podawanie mu suplementów z probiotykami. Wybierz specjalne przeznaczone dla dzieci, które można bezpiecznie podawać już od 2. miesiąca życia.
  2. Unikanie sterylności – zbyt czyste środowisko, w tym nadmierne mycie rąk czy odkażanie powierzchni działa na mikrobiom u dzieci jak antybiotykoterapia i zmniejsza jego różnorodność. Oczywiście należy chronić niemowlaka przed groźnymi wirusami czy bakteriami, ale warto mu pozwalać na zabawy ze zwierzętami, „ubrudzenie” się w trawie czy ziemi. W ten sposób łapie kontakt z dobroczynnymi bakteriami, które wspierają odporność u dzieci, a także mikrobiom u niemowląt.[3]

Mikrobiom u starszego dziecka

Mikrobiom u dziecka w wieku przedszkolnym czy szkolnym także warto odpowiednio wspierać. Zwłaszcza, że negatywnie może na niego wpływać nieodpowiednia dieta czy na przykład brak snu. Oto, co warto robić:

  1. Zadbaj o dietę – na mikrobiom u dzieci może źle wpływać dieta bogata w sztuczne słodziki[4] albo przetworzone produkty. Dlatego należy je ograniczyć, a najlepiej całkowicie się ich wystrzegać w diecie. Warto za to włączyć do niej produkty bogate w bakterie probiotyczne. Należą do nich kiszonki, kimchi, produkty z fermentowanej soi, kombucha, jogurty probiotyczne oraz kefir. Korzystnie na mikrobiom działa też dieta bogata w błonnik. Najlepszymi źródłami błonnika w diecie są warzywa, owoce, a także pełnoziarniste kasze, makarony, ryż czy pieczywo.
  2. Motywuj do dbania o sen – zdrowy i regenerujący sen zmniejsza poziom stresu, który jest bezpośrednio powiązany ze zdrowiem jelit. Dlatego ważne jest spanie między 7 a 9 godzin, a nawet więcej w przypadku rozwijającego się dziecka. Zachęcaj dziecko do kładzenia się codziennie o tej samej porze, najlepiej w schłodzonej sypialni. Sen utrudnia też niebieskie światło, dlatego najlepiej, aby dziecko nie korzystało z telefonu, komputera, nie oglądało telewizji na około trzy godziny przed snem. Możesz zainstalować też na tych urządzeniach aplikacje niwelujące niebieskie światło, jeśli ciężko nakłonić je do zmiany przyzwyczajeń.
  3. Włącz do diety probiotyki dla dzieci – pomogą ochronić i odbudować mikrobiom dziecka. Warto stosować je zwłaszcza po infekcjach rotawirusowych, w trakcie stosowania antybiotyków czy w sezonie jesienno-zimowym. Pamiętaj, aby wybierać probiotyki z przebadanymi szczepami bakterii, o udowodnionym działaniu. Wtedy będą lepiej wspierać mikrobiom dziecka w tych okresach.

 

Bibliografia:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095809921000424
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6095009/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6780873/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6363527/
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?
Regeneracja mikrobiomu

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?

Przekonaj się, jak mikrobiom wpływa na Twoją wagę oraz jak najlepiej o niego zadbać, by nie dopuścić do rozwoju otyłości powiązanej z dysbiozą jelitową.

czytaj
Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?
Regeneracja mikrobiomu

Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?

Błonnik to bardzo ważny składnik dla naszego organizmu, który wpływa na wiele jego funkcji. Sprawdź, w czym jest błonnik i jak dokładnie działa.

czytaj