Jak zadbać o mikrobiom u niemowląt?

Mikrobiom niemowląt jest wyjątkowo wrażliwy, dlatego warto go wzmacniać już od pierwszych dni życia. Dowiedz się, jak wzmocnić mikroflorę dziecka, by jeszcze lepiej zadbać o jego zdrowie.

Jak zadbać o mikrobiom u niemowląt? Uśmiechnięty niemowlak w pieluszce leży na brzuszku na łóżku w sypialni rodziców.

Spis treści:

Dowiedz się, jak wzmocnić mikroflorę dziecka i jeszcze lepiej zadbać o jego zdrowie.

  1. Ważne karmienie piersią

Karmienie piersią nie zawsze jest możliwe, czasem możesz też nie mieć na nie siły albo po prostu ochoty. Jeśli nie masz jednak z nim większego problemu, warto karmić dziecko piersią i to jak najdłużej. W Twoim mleku znajdują się bakterie probiotyczne, które przekazujesz dziecku i które uzupełniają jego mikrobom.[1] W mleku matki są też prebiotyki, które sprzyjają namnażaniu bakterii probiotycznych w jelitach.

  1. Zadbaj o swoją dietę

Jeśli karmisz piersią warto rozszerzyć dietę o źródła probiotyków, takie jak kiszonki, kefir czy jogurt, a także prebiotyki, które znajdują się na przykład w brokułach czy liściastych warzywach. W ten sposób zwiększasz szansę na to, że Twoje dziecko dostanie wraz z mlekiem dokładnie to, czego potrzebuje, także dla zdrowia jelit.

  1. Zaadoptuj psa

Albo jeśli nie możesz lub nie chcesz, pozwalaj dziecku bawić się z psami na ulicy czy w parku. Badania pokazują, że kontakt ze zwierzętami działa korzystnie na wykształcanie się mikrobiomu dziecka.[2] Badania dowodzą też, że nawet Twój kontakt ze zwierzętami w ciąży może zadziałać korzystnie na mikrobom dziecka po urodzeniu. Pamiętaj jednak o ryzyku toksoplazmozy w przypadku kotów, dlatego bezpieczniej ograniczyć się do kontaktu z psami.

  1. Nie bój się odrobiny brudu

Pewnie nie raz słyszałaś, że zbyt sterylne środowisko sprzyja alergiom u dzieci. Równie negatywnie działa ono na mikrobom. Dlatego nie odkażaj obsesyjnie rąk dziecka oraz wszystkich powierzchni, które znajdują się w domu czy jego otoczeniu. Aby dziecko miało mocny mikrobom, warto jak najczęściej wychodzić z nim na zewnątrz, gdzie będzie miało kontakt z naturą, roślinami, ziemią. W ten sposób styka się z korzystnymi bakteriami, co pomaga wzmocnić jego mikrobiom.[3]

Unikaj jednak źródeł potencjalnie niebezpiecznych bakterii i innych mikroorganizmów, takich jak odchody dzikich zwierząt, zanieczyszczenia przemysłowe czy nawet nadmiar kurzu. Nie funduj mu też „chorobowych imprez”, na których dzieci zarażają się od siebie chorobami zakaźnymi. To nie jest zdrowy i bezpieczny sposób na zbudowanie mikrobiomu.

  1. Wspieraj mikrobiom niemowlaka probiotykami

Jest to korzystne zwłaszcza, jeśli nie karmisz piersią. Mikrobiom jelit możesz wesprzeć suplementami z probiotykami. Wybieraj preparaty, które zawierają bezpieczne oraz przebadane szczepy bakterii probiotycznych, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG. Nowoczesne probiotyki mają postać kropli, które możesz podać bardzo łatwo nawet niemowlakowi, zaledwie raz dziennie.

  1. Ostrożnie z antybiotykami

Antybiotyki bardzo osłabiają mikrobiom jelit. Dlatego przed ich podaniem upewnij się, że dziecko na pewno musi je otrzymywać i np. miało wykonane posiewy w kierunku konkretnych bakterii. W trakcie antybiotykoterapii warto wspierać mikrobom jelit niemowlaka podając mu suplementy z probiotykami.

 

Bibliografia:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095809921000424
  2. https://microbiomejournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40168-017-0254-x
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6780873/
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Kakao jako nośnik dobrych bakterii probiotycznych
Regeneracja mikrobiomu

Kakao jako nośnik dobrych bakterii probiotycznych

Czy wiesz, że kakao jest dobrym nośnikiem bakterii probiotycznych? Kakao znajduje się w probiotykach w formie czekoladek. Sprawdź, dlaczego warto podawać je swojemu dziecku.

czytaj
Jak wesprzeć brzuszek dziecka w pierwszych dniach przedszkola?
Regeneracja mikrobiomu

Jak wesprzeć brzuszek dziecka w pierwszych dniach przedszkola?

Co możesz zrobić, aby wzmocnić odporność dziecka w pierwszych dniach przedszkola? Dowiedz się, jak najlepiej zadbać o mikrobiom jelitowy swojego malucha.

czytaj