Wpływ zwierząt domowych na mikrobiotę jelitową u dzieci

Czy posiadanie zwierzaka domowego pozytywnie wpływa na rozwój dziecka? W jaki sposób kontakt z czworonogiem wspiera zdrowie jego mikrobiomu? Dowiedz się więcej na ten temat.

Wpływ zwierząt domowych na mikrobiotę jelitową u dzieci. Pies rasy buldożek i niemowlak leżą na przeciwko siebie na podłodze w salonie.

Spis treści:

Przekonaj się, czy posiadanie czworonożnego przyjaciela pozytywnie wpływa na rozwój Twojego dziecka, a zwłaszcza na jego mikroflorę jelitową.

Czy warto mieć zwierzęta w domu?

Posiadanie psa czy kota może pozytywnie wpłynąć na mikrobiom Twojego dziecka. Zwłaszcza w pierwszych trzech latach jego życia, gdy mikroflora jego jelit dopiero się kształtuje. Badania pokazują, że dzieci, który wychowują się z psami lub kotami mają bardziej bogaty mikrobiom.[1]

To bardzo ważne zwłaszcza w obecnych czasach, bo przez to, że spędzamy z dziećmi większość dni wewnątrz pomieszczeń, ich mikrobiom nie jest tak różnorodny jak u dzieci, które żyją w mniej rozwiniętych częściach świata i spędzają więcej czasu na zewnątrz. Warto, aby dziecko bawiło się z psem lub kotem jak najczęściej. Jeśli nie macie go w domu, niech robi to u znajomych czy rodziny.

Czy każdy kontakt ze zwierzęciem jest dobry dla mikroflory?

O ile kontakt z domowymi zwierzętami jest korzystny dla mikrobiomu dziecka, nie każdy kontakt ze zwierzęciem jest dla dziecka całkowicie bezpieczny. Dzikie zwierzęta albo bezpańskie, w tym psy, mogą być nosicielami groźnych chorób, takich jak wścieklizna czy bruceloza. Wiele chorób może być także przenoszonych przez odchody zwierząt, w tym ptaków.

O ile więc warto, aby dziecko miało kontakt z domowymi zwierzętami, to niekoniecznie z tymi dzikimi, a zwłaszcza bezpańskimi, które często nie mają odpowiednich lub aktualnych szczepień. Pamiętaj też, że każda infekcja, zwłaszcza ta poważniejsza jak na przykład zakażenie koronawirusem, osłabia mikrobiom i sprawia, że jest w nim mniej korzystnych bakterii.[2] Podobnie jest z chorobami odzwierzęcymi. Dlatego unikaj kontaktu dziecka ze zwierzęciem, które ma widoczne oznaki choroby.

Jak jeszcze wzmacniać mikroflorę?

Jeśli masz problem ze zorganizowaniem dziecku zabawy z psem lub kotem, są inne sposoby, aby wzmocnić jego mikrobiom. Oto one:

  1. Dieta bogata w probiotyki

Probiotyki znajdują się w kiszonkach, jogurtach probiotycznych, fermentowanych przetworach soi, w tym w tempach i zupie miso, kombuchy. Włącz też do diety dziecka prebiotyki, które sprzyjają namnażaniu bakterii probiotycznych w jelitach. Zawiera je większość owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów.[3]

  1. Unikanie nadmiaru higieny

Posiadanie zwierzaka samo w sobie rozwiązuje ten problem. Jeśli nie masz go jednak w domu, zwracaj uwagę na to, aby nie sprzątać zbyt sterylnie. Zwłaszcza unikaj detergentów dezynfekujących z alkoholem, bo sprzyjają one wyjaławianiu mikrobiomu dziecka. Wybiera mniej agresywne detergenty i nie usuwaj każdego pyłku z domu.

  1. Suplementy z probiotykami

Warto podawać dziecku probiotyki dla dzieci wspierająco w trakcie antybiotykoterapii, po infekcjach wirusowych, w tym rotawirusowych, w okresie jesienno-zimowym lub gdy stosujecie leki przeciwzapalne lub przeciwgorączkowe w dużej ilości.

 

Bibliografia:

  1. https://www.nature.com/articles/543S48a
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1672022921002060
  3. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/microbiome/

 

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?
Regeneracja mikrobiomu

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?

Przekonaj się, jak mikrobiom wpływa na Twoją wagę oraz jak najlepiej o niego zadbać, by nie dopuścić do rozwoju otyłości powiązanej z dysbiozą jelitową.

czytaj
Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?
Regeneracja mikrobiomu

Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?

Błonnik to bardzo ważny składnik dla naszego organizmu, który wpływa na wiele jego funkcji. Sprawdź, w czym jest błonnik i jak dokładnie działa.

czytaj