Jak karmienie piersią wpływa na mikrobiom u noworodków i niemowląt?

Karmienie piersią nie tylko dostarcza niemowlakowi niezbędnych składników odżywczych, ale także wpływa na kształtowanie jego mikrobiomu. Dowiedz się, w jaki sposób.

Jak karmienie piersią wpływa na mikrobiom u noworodków i niemowląt? Mama karmi noworodka piersią, siedząc przy oknie w fotelu.

Spis treści:

Mikrobiom to ogół mikroorganizmów, które kolonizują nasz organizm, a w szczególności nasz układ pokarmowy. Jego rozwój u noworodków i niemowląt jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz zdrowia w ich dalszym życiu. Tuż po urodzeniu, organizm noworodka jest jak „biała karta”.

Proces kolonizacji rozpoczyna się w chwili narodzin, kiedy dziecko ma pierwszy kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Sposób porodu (naturalny czy przez cięcie cesarskie) ma wpływ na początkowy skład mikrobiomu. Jednak to karmienie piersią jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na zwiększanie dalszej różnorodności mikroflory jelitowej i to, jak wygląda mikrobiom u niemowląt.

Karmienie piersią a mikrobiom

Mleko matki jest nie tylko doskonałym źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla noworodka, ale zawiera również setki dobroczynnych gatunków bakterii, m.in. probiotyki, które przedostają się do jelit dziecka, wspierając rozwój zdrowego mikrobiomu. Co więcej, składniki mleka matki, takie jak oligosacharydy, działają jak prebiotyki, stymulując wzrost korzystnych bakterii w jelitach niemowlęcia.[1]

W miarę jak niemowlę rośnie i się rozwija, jego mikrobiom staje się bardziej zróżnicowany. Karmienie piersią, kontynuowane w pierwszych miesiącach życia przyczynia się do dominacji pewnych pozytywnych gatunków bakterii, takich jak Bifidobacterium[2], które są kojarzone z wieloma korzyściami dla zdrowia. Niemowlęta karmione piersią mają mniej infekcji[3] i chorób jelitowych, co często jest przypisywane korzystnemu składowi ich mikrobiomu.

Mikrobiom u niemowląt – co zamiast karmienia mlekiem matki?

Nie wszystkie mamy mogą lub chcą karmić piersią. Czy karmienie piersią to jedyny sposób na wzmocnienie mikroflory jelit? Mikrobiom u noworodków można wzmacniać jeszcze na inne sposoby. Po pierwsze, podając im probiotyki dla niemowląt, na przykład w kroplach. Dodatkowo warto umożliwiać im bliższy kontakt z domowymi zwierzętami, a w późniejszym wieku zabawy w piasku, ziemi czy trawie. Należy unikać też zbyt sterylnego czyszczenia mieszkania, zwłaszcza nadużywania środków czyszczących o działaniu antybakteryjnym.

Podsumowując, karmienie piersią ma kluczowe znaczenie dla kształtowania mikrobiomu u noworodków i niemowląt. Wspiera rozwój zróżnicowanej mikroflory jelitowej, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Dbanie o właściwy rozwój mikrobiomu, już od momentu narodzin, może przynieść korzyści zdrowotne na całe życie.

Sprawdź też: jakie znaczenie ma mikrobiota jelitowa w pierwszych tygodniach życia dziecka.

 

Bibliografia:

[1] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2021.680911/full

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9003546/#:~:text=Bifidobacterium species are beneficial and,benefits are partially species-dependent

[3] https://www.researchgate.net/publication/11796155_Breastfeeding_protects_against_illness_and_infection_in_infants_and_children_a_review_of_the_evidence

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?
Regeneracja mikrobiomu

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?

Przekonaj się, jak mikrobiom wpływa na Twoją wagę oraz jak najlepiej o niego zadbać, by nie dopuścić do rozwoju otyłości powiązanej z dysbiozą jelitową.

czytaj
Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?
Regeneracja mikrobiomu

Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?

Błonnik to bardzo ważny składnik dla naszego organizmu, który wpływa na wiele jego funkcji. Sprawdź, w czym jest błonnik i jak dokładnie działa.

czytaj