Jakie znaczenie ma mikrobiota jelitowa w pierwszych tygodniach życia dziecka?

Jakie znaczenie dla zdrowia noworodka ma mikrobiom jelitowy? Czy wpływa na jego zdrowie w przyszłości? Dowiedz się, dlaczego warto zadbać o mikrobiotę w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Jakie znaczenie ma mikrobiota jelitowa w pierwszych tygodniach życia dziecka? Mama karmi noworodka piersią, siedząc na łóżku w sypialni.

Spis treści:

Przekonaj się, jakie znaczenie dla zdrowia dziecka ma mikrobiom jelitowy i czy warto o niego szczególnie dbać w jego pierwszych tygodniach życia.

Mikrobiom noworodka – jak się kształtuje?

Zacznijmy od tego, czym jest mikrobiom? To zbiór mikroorganizmów, zarówno tych dobrych, jak i potencjalnie patogennych, zamieszkujących nasze jelita. Mikrobiom jelitowy jest niezwykle ważny dla zdrowia całego organizmu – bierze udział w przyswajaniu składników odżywczych, syntezie enzymów czy witamin. Do tego odgrywa ogromną rolę w odporności organizmu.[1]

Na mikrobiom możemy wpływać przez całe życie, ale najważniejsze są pierwsze trzy lata życia. To właśnie wtedy mikrobiom noworodka kształtuje się najintensywniej. Sprawdź, co można zrobić, aby jak najlepiej wspierać go w tym okresie.

Mikrobiota noworodka – jak ją wzmacniać?

Oto, co wpływa korzystnie na jej rozwój:

  • Probiotyki od matkinoworodek otrzymuje naturalnie dobre bakterie probiotyczne od matki w trakcie porodu naturalnego i późniejszego karmienia piersią.[2] To wzbogaca i wzmacnia jego mikrobiom. Jeśli Twoje dziecko przyjdzie na świat w wyniku cesarskiego cięcia lub nie karmisz go piersią, warto wspierać dodatkowo jego mikrobiom preparatami z probiotykami.
  • Ostrożność z antybiotykami – mikrobiota noworodka może zostać zaburzona w wyniku przyjmowania antybiotyków. Dlatego zawsze warto się upewnić, że przyjmowanie antybiotyku jest naprawdę niezbędne. Jeśli jednak noworodek musi go przyjąć, w trakcie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu dobrze, aby otrzymywał wspomagająco suplement z probiotykiem, który ochrania mikrobiom.
  • Zmiana podejścia do higieny – Twoje pojęcie czystości może zakłócać budowanie zdrowego mikrobiomu u dziecka. Często sprzątasz w domu silnymi detergentami, aby dbać o zdrowie dziecka? Chronisz go przed kontaktem z ziemią czy roślinami, aby uniknąć alergii? Boisz się, że zbyt częste zabawy z psem sprawią, że noworodek „złapie” coś od niego?

W przypadku mikrobiomu jest zupełnie na odwrót. Badania dowodzą, że nadmierne sprzątanie, zwłaszcza środkami czyszczącymi na bazie alkoholu, mogą osłabiać mikrobiotę noworodka. Za to częsty kontakt z naturą, w tym ubrudzenie się ziemią czy piaskiem oraz zabawy ze zwierzętami domowymi mogą wzmacniać mikrobiom noworodka.[3]

Probiotyki dla niemowląt – czy są bezpieczne?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych sytuacjach warto podawać niemowlakowi probiotyki, aby wzmocnić lub ochronić jego mikrobiom, na przykład w trakcie antybiotykoterapii. Czy są one jednak dla niego bezpieczne? Tak, jeśli wybierzesz probiotyk dla niemowląt, który zawiera przebadany szczep lub szczepy bakterii probiotycznych.

Bardzo dobrze przebadanym i bezpiecznym dla dzieci jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG. Probiotyk z dodatkiem tego szczepu można spokojnie podawać noworodkowi po ukończeniu przez niego pierwszego miesiąca życia.

 

Bibliografia:

  1. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/gut-microbiome
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464665/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6780873/
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?
Regeneracja mikrobiomu

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?

Przekonaj się, jak mikrobiom wpływa na Twoją wagę oraz jak najlepiej o niego zadbać, by nie dopuścić do rozwoju otyłości powiązanej z dysbiozą jelitową.

czytaj
Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?
Regeneracja mikrobiomu

Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?

Błonnik to bardzo ważny składnik dla naszego organizmu, który wpływa na wiele jego funkcji. Sprawdź, w czym jest błonnik i jak dokładnie działa.

czytaj