Apteczka turystyczna – co powinno się w niej znaleźć?

Dowiedz się, co spakować do apteczki turystycznej na wakacje lub przedłużony weekend.

Wybierasz się na wakacje, przedłużony weekend czy jednodniowy wypad za miasto? Zawsze warto mieć ze sobą apteczkę. Zobacz, co najlepiej do niej spakować.

Na jeden dzień

Twoja apteczka nie musi być obszerna, ale powinny się w niej znaleźć następujące rzeczy:

  • płyn odkażający – jest potrzebny, aby szybko odkazić zadrapania czy stłuczenia. Warto kupić wielofunkcyjny, którym możesz też dezynfekować ręce przed posiłkiem
  • środek przeciwzapalny – z ibuporofenem jest bezpieczny dla całej rodziny i pozwoli szybko zwalczyć nagły ból głowy czy atak gorączki
  • plastry oraz jałowe opatrunki lub bandaże – są ważne przy zranieniu, aby zapobiec zakażeniu rany

Na przedłużony weekend

Przyda Ci się kilka dodatkowych rzeczy:

  • środki na biegunkę i zatrucie pokarmowe – warto mieć je zawsze w apteczce. Pamiętaj jednak, żeby ich nie nadużywać. Jeśli biegunka podróżnych nie ustąpi po dwóch dniach, skonsultuj się z lekarzem.
  • witamina C lub podstawowe środki na kaszel, katar, tabletki na gardło – zwłaszcza, jeśli wybierasz się na urlop pociągiem, autokarem lub samolotem. Znajdująca się w nich klimatyzacja sprzyja wysuszaniu błon śluzowych nosa i gardła.
  • krem z filtrem – przyda się na letni weekendowy wypad lub na narty. Nawet gdy jedziesz tylko na Mazury lub nad morze, wybierz taki z najwyższym filtrem SPF 50 i pamiętaj, żeby regularnie nakładać go co dwie, trzy godziny, zwłaszcza, gdy spędzasz czas na wodą. Promieniowanie odbija się od niej pod wieloma kątami, możesz więc nawet nie poczuć, jak się spalisz na słońcu.
  • mokre chusteczki – są ważne zwłaszcza, jeśli jesteś przez większość czasu w drodze lub na kempingu i nie masz dostępu do bieżącej wody, aby umyć ręce przed posiłkiem. Warto, aby takie chusteczki oprócz środków myjących, zawierały też dodatek alkoholu.

Na wakacje

Na tygodniowy lub dłuższy urlop uzupełnij swoją apteczkę o:

  • środki na komary – warto oczywiście mieć je w apteczce na każdy, nawet krótki wyjazd, ale zwłaszcza ten w egzotyczne i tropikalne miejsce. Wakacje w tropikach wiążą się z wieloma zagrożeniami, z których często nie zdajemy sobie sprawy. W wielu krajach komary mogą przenosić groźne choroby. Aby się przed nimi zabezpieczyć, wybierz środek z jak najwyższą ochroną.
  • probiotyki – zmiana jedzenia i wody może wywołać biegunkę, która wyjaławia mikroflorę. Właśnie dlatego warto mieć przy sobie probiotyk po biegunce, który dostarczy dobroczynne bakterii do jelit.

Suplement diety