Wakacje w tropikach – o czym musisz pamiętać?

Planujesz urlop w tropikach? Wakacje w gorącej strefie klimatycznej wymagają skrupulatnych przygotowań. Sprawdź, o czym pamiętać przed wyjazdem, co spakować do walizki i na co uważać na miejscu.

Wakacje w tropikach - o czym musisz pamiętać

1. Niezbędne dokumenty

Paszport, wiza i prawo jazdy
Ważny paszport oraz wiza, jeśli jest wymagana, to najważniejsze dokumenty, bez których nie wjedziesz do kraju spoza Unii Europejskiej. Sprawdź, czy data ważności twojego paszportu nie wygasa wcześniej niż 6 miesięcy przed planowanym urlopem. Jeśli tak, jak najszybciej złóż wniosek o nowy dokument. Inaczej nie przejdziesz kontroli granicznej. Jeśli na miejscu zamierzasz prowadzić samochód, koniecznie wyrób międzynarodowe prawo jazdy, bo możesz zapłacić mandat.

Ubezpieczenie podróżne i książeczka szczepień
Koniecznie wykup ubezpieczenie podróżne. Bez tego koszty leczenia na miejscu mogą zrujnować twój budżet. Ważna jest także książeczka szczepień. Zorientuj się, jakie szczepienia są zalecane, a jakie obowiązkowe dla turystów, podróżujących do danego kraju. Nie musisz przyjmować szczepionek zalecanych, jednak warto to zrobić, by chronić się przed chorobami, występującymi w danym regionie np. żółtaczką typu A i B, tężcem, błonicą czy wścieklizną. Z kolei bez ważnych szczepień obowiązkowych możesz nie wjechać na terytorium danego państwa.

Jak przygotować się do podróży? – sprawdź, o czym musisz wiedzieć!

2. Ubrania na upał i deszcz

Kilka par t-shirtów i szortów oraz klapki to zdecydowanie za mało, jeśli planujesz hiking w górach, trekking po dżungli czy wypad na safari. Ale nawet zwykły spacer po okolicy może się skończyć poparzeniem słonecznym.

W tropikach jest upalnie i wilgotno, a słońce grzeje o wiele mocniej niż w naszej strefie klimatycznej, dlatego ubrania, które spakujesz do walizki, powinny być przewiewne. I wbrew pozorom z długim rękawem! Dlatego weź ze sobą lniane spodnie i bawełniane koszule chroniące ręce przed promieniami UV. Głowę chroń chustką lub kapeluszem słomkowym, a oczy przyciemnionymi okularami z filtrem.

Klapki sprawdzą się przy hotelowym basenie, jednak, idąc na miasto, załóż zakryte buty. Wybierasz się do dżungli lub na hiking? Koniecznie włóż buty trekkingowe za kostkę. Zabezpieczysz w ten sposób stopę podczas wspinaczki i z dużym prawdopodobieństwem unikniesz np. ukąszenia przez węża.

W porze suchej rzadko pada, jednak warto mieć w plecaku płaszcz przeciwdeszczowy lub składaną parasolkę. Ulewa w tropikach potrafi być ekstremalna.

Jak wesprzeć odporność – sprawdź!

3. Dobrze zaopatrzona apteczka

W tropikach istnieje duże ryzyko zakażenia malarią, dengą oraz innymi chorobami przenoszonymi przez komary. Oprócz leków (w przypadku zagrożenia malarią są wskazane), najlepszą profilaktyką są środki na insekty z wysoką zawartością DEET (minimum 50 procent).

Dobrze mieć w apteczce turystycznej preparaty przeciwzapalne, przeciwalergiczne i na zatrucia pokarmowe. Z kolei po przebytej biegunce podróżnych warto przyjmować probiotyki, aby dostarczyć do jelit dobroczynne szczepy bakterii.

Zaopatrz się też w podstawowy zestaw pierwszej pomocy: plastry, bandaż, chusteczki antybakteryjne, a także krem z wysokim filtrem.

4. Aplikacje językowe na telefon

Są przydatne, gdy wybierasz się do miejsca, w którym lokalsi nie znają języka angielskiego i możesz mieć trudności z porozumiewaniem się. Taki problem może Cię spotkać w Afryce, Tajlandii, Indonezji, Japonii, Korei i w wielu krajach latynoamerykańskich. Z pomocą przychodzą aplikacje jak np. Google Translate. Wystarczy zeskanować napisy w menu, by aplikacja przetłumaczyła tekst. Możesz też wpisać słowo lub zdanie po polsku, a aplikacja przetłumaczy je na wybrany język.

5. Uważaj na wodę i żywność

Przed wyjazdem upewnij się, czy woda z kranu jest zdatna do picia. Jeśli nie, pij tylko tę butelkowaną, a owoce i warzywa obieraj ze skórki. Nie pij też napojów z lodem.

Probiotyki po biegunce – jak uzupełnić florę bakteryjną na wakacjach?


Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc
W podróży

Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc

Wstrząs anafilaktyczny to niezwykle groźna reakcja alergiczna, która wymaga natychmiastowego i zdecydowanego działania. Dowiedz się, jakie kroki podjąć w przypadku jej wystąpienia.

czytaj
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?
W podróży

Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Wakacje w tropikach mogą wiązać się z dolegliwościami jelitowymi. Sprawdź, jak poradzić sobie z biegunką podróżnych.

czytaj