Jak przygotować się do podróży?

Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i co zabrać do apteczki podróżnej.

Sprawdź, co spakować do walizki i o czym pamiętać przed wyjazdem, aby cieszyć się wakacjami i porządnie wypocząć na urlopie.

1. Sprawdź zalecenia

Jeśli wybierasz się za granicę, zwłaszcza w egzotyczną podróż, dowiedz się wcześniej, jakie są wymagania lub zalecania dotyczące wyjazdu do danego kraju. Warto wybrać się do lekarza medycyny tropikalnej, który doradzi, jak się przygotować do podróży w konkretne miejsce. Np. dzięki profilaktycznym szczepieniom na żółtaczkę typu A i B czy tężec, możesz testować jedzenie uliczne bez przykrych konsekwencji.

Warto wiedzieć, że w przypadku wjazdu do niektórych państw istnieje lista szczepień niezbędnych, bez których nie przekroczysz granicy. Tak jest w wielu krajach Ameryki Południowej i Środkowej, Azji czy Afryki.

2. Spakuj apteczkę

Niezależnie od tego gdzie podróżujesz, w Twojej torbie powinna znaleźć się dobrze wyposażona apteczka turystyczna. Oprócz klasyków, jak plastry, środek odkażający, tabletki przeciwbólowe czy bandaż, warto umieścić w niej też kilka innych rzeczy. Po pierwsze leki przeciwbakteryjne, które pomogą złagodzić objawy infekcji pokarmowych, środki na biegunkę, a także elektrolity. Są bardzo ważne, zwłaszcza w tropikach, gdzie łatwo o niski poziom nawodnienia.

Pomyśl także o tym, aby spakować probiotyki. Może okazać się przydatny po przebytej biegunce lub jeśli zaistnieje konieczność przyjmowania przez Ciebie antybiotyku na wyjeździe. Antybiotykoterapia często wyjaławia mikroflorę jelit z dobrych bakterii. Spytaj w aptece o dobry probiotyk dla dorosłych oraz probiotyk dla dzieci w kroplach.

3. Wybierz dobry krem z filtrem

Najlepiej krem, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB, o filtrze nie niższym niż SPF 50. Dobrze, aby miał też ochronę przed promieniowaniem czerwonym, które sprzyja pękaniu naczynek, oraz widzialnym, które przyczynia się do starzenia się skóry. Pamiętaj, aby go właściwie nałożyć. Ilość kremu o wielkości orzecha włoskiego powinna starczyć Ci na połowę łydki. Krem należy nakładać co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Nawet, jeśli ma napisane na opakowaniu, że jest wodoodporny.

4. Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Nie potrzebujesz go na wakacjach w kraju. Na tych w obrębie Unii Europejskiej przyda się karta EKUZ. Jeśli wyjeżdżasz poza strefę Schengen, nawet niedaleko, np. do Turcji, ubezpieczenie jest już niezbędne. Pamiętaj również, aby dobrze dopasować je do rodzaju aktywności. Jeśli planujesz uprawiać sporty wodne, być może konieczne będzie dokupienie dodatkowej opcji „dla aktywnych”.

Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

5. Zabierz eko butelkę

Aby przysłużyć się naturze również na urlopie, a przy okazji zaoszczędzić na kupowanych napojach, weź ze sobą butelkę wielorazowego użytku ze specjalnym filtrem. Możesz ją napełniać w większości punktów z bieżącą wodą na ulicach dużych miast, a także kranówką, o ile jest zdatna do picia.

Wakacje w tropikach – o czym musisz pamiętać?

Suplement diety