Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Wakacje w tropikach mogą wiązać się z dolegliwościami jelitowymi. Sprawdź, jak poradzić sobie z biegunką podróżnych.

Spis treści:

Wakacje w tropikach mogą wiązać się z dolegliwościami jelitowymi. Sprawdź, jak poradzić sobie z biegunką podróżnych.

Biegunka podróżnych pojawia się zazwyczaj po zjedzeniu pokarmu lub wypicia napoju zakażonego bakteriami. Zazwyczaj dotyka turystów w państwach, w których panują słabe warunki sanitarne. Za sporą część zakażeń układu pokarmowego na wakacjach w tropikach odpowiada Escherichia coli. Czasem mogą powodować je groźniejsze bakterie, np. pałeczka Salmonelli albo wirusy bądź pasożyty.

Objawy biegunki podróżnych

Szacuje się, że pojawia się ona u nawet 50 procent osób podróżujących do krajów Azji Południowo – Wschodniej, Ameryki Środkowej, Południowej czy Afryki. Zazwyczaj jest niegroźna i mija po kilku dniach.

Objawy biegunki podróżnych to zazwyczaj częste i wodniste wypróżnienia i ból brzucha. Czasem towarzyszą jej wymioty oraz gorączka.

Jak postępować w przypadku wystąpienia biegunki podróżnych?

Najważniejsze jest właściwe nawadnianie organizmu, bo podczas biegunki łatwo dochodzi do odwodnienia i utraty ważnych dla organizmu minerałów. Dlatego pamiętaj o piciu dużych ilości wody, a także elektrolitów, aby zwiększyć ich poziom w organizmie.

Pamiętaj też, aby dobrze wyposażyć swoją apteczkę turystyczną. Przy uciążliwej biegunce podróżnych możesz wspomagać się lekami hamującymi perystaltykę jelit, a także łatwo dostępnymi w aptekach lekami przeciwbakteryjnymi na zatrucia pokarmowe.

W tym czasie ogranicz też w diecie produkty bogate w błonnik, czyli warzywa, owoce, razowe pieczywo i ryż, a także przyprawy. Unikaj też surowych czy smażonych posiłków i zastąp je gotowanymi.

Jeśli po kilku dniach objawy nie miną, warto skonsultować się z lekarzem. Być może doszło do zakażenia, które wymaga przyjęcia silniejszych leków, na przykład antybiotyku.

Nawet kilkudniowa, intensywna biegunka może mieć wpływ na równowagę mikroflory jelit. Dlatego warto przyjmować probiotyk po biegunce, który dostarczy do jelit szczepy dobrych bakterii.

Po kilku tygodniach od ustąpienia objawów dobrze jest też włączyć do diety produkty zawierające bakterie probiotyczne, czyli naturalne probiotyki, takie jak np. jogurty z żywymi kulturami bakterii, kefiry czy kiszonki. Popularny napój kombucha to także naturalny probiotyk. Przy biegunce należy uważać nie tylko na błonnik, ale również słodycze i słone przekąski.

Jak zapobiegać biegunce podróżnych?

Aby zminimalizować jej ryzyko do minimum, na wakacjach pamiętaj o kilku zasadach:

  • Zaszczep się – jeszcze przed urlopem warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce pokarmowej typu A, a także durowi brzusznemu. W przypadku podróży do niektórych miejsc zalecana jest także szczepionka przeciwko cholerze.
  • Pij wodę z butelki – w trakcie podróży do krajów, gdzie panują słabe warunki higieniczne pij tylko wodę butelkowaną i myj nią zęby
  • Myj ręce – przed jedzeniem czy przygotowywaniem posiłków myj zawsze ręce. W trakcie zwiedzania miej zawsze przy sobie żel antybakteryjny do odkażania rąk.
  • Unikaj surowizny – w restauracjach staraj się nie zamawiać niczego, co nie zostało poddane obróbce termicznej, czyli surowych warzyw, owoców, ryb i owoców morza.

Jak przygotować się do podróży – sprawdź!


Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc
W podróży

Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc

Wstrząs anafilaktyczny to niezwykle groźna reakcja alergiczna, która wymaga natychmiastowego i zdecydowanego działania. Dowiedz się, jakie kroki podjąć w przypadku jej wystąpienia.

czytaj
Wakacje w tropikach –  o czym musisz pamiętać?
W podróży

Wakacje w tropikach – o czym musisz pamiętać?

Planujesz urlop w tropikach? Wakacje w gorącej strefie klimatycznej wymagają skrupulatnych przygotowań. Sprawdź, o czym pamiętać przed wyjazdem, co spakować do walizki i na co uważać na miejscu.

czytaj