Jak zadbać o dobrą kondycję organizmu?

Aktywność fizyczna, ale niekoniecznie bieganie maratonów, medytacja i dieta bogata w tłuszcze. Sprawdź, jak dbać o swoje samopoczucie już od dziś.

jak zadbać o dobrą kondycję organizmu

Spis treści:

1. Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę

Aby Twój organizm był w jak najlepszej kondycji, musisz zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Powinny się w niej znaleźć węglowodany złożone, błonnik, tłuszcze białko oraz naturalne probiotyki. Zdrowa dieta powinna być też bogata w witaminy i mikroelementy. Właśnie dlatego unikaj wszelkich restrykcyjnych diet, zwłaszcza eliminacyjnych, chyba, że masz do nich wskazania. W innym wypadku mogą doprowadzić do niedoborów pokarmowych i gorszego samopoczucia.

2. Zadbaj o ruch

Według nowej piramidy zdrowego żywienia, stworzonej przez Instytut Żywności i Żywienia, sport jest dużo ważniejszy dla dobrej kondycji organizmu, niż wszystko co jesz. Brak ruchu może sprzyjać chorobom cywilizacyjnym. Właśnie dlatego nie powinno go zabraknąć w Twoim codziennym życiu. Oczywiście w rozsądnej dawce. Nie musisz od razu startować w maratonie.

Idealne, według zaleceń WHO, jest poświęcanie na aktywność fizyczną około trzydzieści minut dziennie. Możesz oczywiście trenować więcej, ale jeśli aktualnie w ogóle tego nie robisz, to trzydziestominutowy ruch w ciągu dnia będzie idealnym punktem wyjścia.

3. Znajdź czas na relaks

Stres negatywnie odbija się nie tylko na Twojej psychice, ale też zdrowiu. Zwłaszcza ten, który długo się utrzymuje. Stale podwyższony poziom hormonów stresu może pogarszać Twoją koncentrację i efektywność na co dzień. Aby tego uniknąć, znajdź przynajmniej dziesięć, piętnaście minut dziennie na relaks.

Może to być słuchanie ulubionej muzyki, wykonanie kilku odprężających asanów, ćwiczenia oddechowe lub medytacja. Nie potrzebujesz do tego nawet zamykać się w pomieszczeniu. Medytować możesz wszędzie, nawet autobusie. Po prostu przez kilka minut staraj się skupiać na wdechu i wydechu.

4. Dbaj o równowagę mikroflory jelit

Stan naszej mikroflory ma wpływ na odporność. Do jej wyjałowienia z dobrych bakterii może dochodzić po antybiotykoterapii, gdy przez dłuższy czas żyjesz w stresie, czy w efekcie złej diety.

Jak dbać o mikroflorę bakteryjną jelit? Warto wówczas dostarczać organizmowi probiotyki. Możesz to robić, jedząc bogate w bakterie probiotyczne kiszonki, fermentowane produkty sojowe, czy pijąc kefir, albo przyjmując probiotyki w formie suplementów.

5. Lecznicza moc snu

Być może często bagatelizujesz przysłowiowe osiem godzin snu, a jest on dla Twojego organizmu niezwykle ważny. Oprócz tego, że sen ma wpływ na to, jak sprawnie funkcjonuje Twój mózg, to w jego trakcie Twój organizm się regeneruje. Niedobór snu może zaburzać Twój nastrój, samopoczucie i sprzyjać.. tyciu. Niedostateczna ilość snu może powodować wydzielanie hormonów zwiększających apetyt.


Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Aktywny senior na emeryturze – dlaczego nie warto siedzieć na kanapie?
Jak dbać o kondycję

Aktywny senior na emeryturze – dlaczego nie warto siedzieć na kanapie?

Ćwiczenia stają się niezwykle istotne w starszym wieku. Dają całe mnóstwo korzyści i poprawiają komfort Twojego życia. Przekonaj się, dlaczego warto być aktywnym na emeryturze i jakie ćwiczenia dla seniorów są najlepsze.

czytaj
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Jak dbać o kondycję

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Czemu ruch jest tak ważny dla każdego z nas? Jak zmotywować się do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu? Jaką formę ruchu wybrać, aby czerpać z niej radość?

czytaj