Probiotyki i synbiotyki – czym są i czym się różnią?

Czym się różni probiotyk od synbiotyku? Co to jest probiotyk, prebiotyk i synbiotyk?

W czasach, gdy na półkach króluje wysokoprzetworzona żywność, a choroby autoimmunologiczne stają się coraz częstsze, warto bliżej przyjrzeć się naszym jelitom, ponieważ to, co jemy, w dużej mierze warunkuje nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Aby jelita mogły działać sprawnie, niezbędna jest obecność bakterii probiotycznych, wspierających nasz organizm w walce o zdrowie.

Probiotyk + prebiotyk = synbiotyk

Probiotyki to naturalnie występujące w przewodzie pokarmowym bakterie, wywołujące wielokierunkowe korzystne efekty dla funkcjonowania naszego organizmu. Tą samą nazwą określa się także preparaty lecznicze, suplementy diety oraz produkty spożywcze, zawierające ściśle określone żywe drobnoustroje w odpowiedniej ilości, wywierające efekty zdrowotne.

Prebiotyki natomiast stanowią pożywkę dla bakterii probiotycznych. Stymulując wzrost i aktywność dobroczynnych bakterii, korzystnie wpływają na stan zdrowia gospodarza. W rzeczywistości są to niestrawione składniki żywności w okrężnicy, takie jak błonnik pokarmowy lub wprowadzone z innymi produktami oligosacharydy, takie jak oligofruktoza czy inulina.

Odpowiedni prebiotyk powinien w sposób selektywny stymulować wzrost szczepów bakterii, mających korzystny wpływ na zdrowie. Ważne, by był odporny na działanie enzymów trawiennych i nie ulegał wchłanianiu w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Do jego zadań należy także obniżanie pH treści jelitowej.

Synbiotyk to środek będący połączeniem probiotyku z prebiotykiem. Stosując synbiotyk, jednocześnie przyjmujemy miliardy pożytecznych bakterii oraz pożywkę, która promuje ich wzrost.

Prebiotyk – dzielny pomocnik

Różnica między probiotykiem a prebiotykiem jest nam już znana. Warto jednak wiedzieć, że prebiotyk nie stanowi jedynie pokarmu dla bakterii probiotycznych, a sam w sobie również wykazuje pozytywne działanie prozdrowotne.

Probiotyki – bakterie „dla życia”

Szczepy bakterii probiotycznych powinny pochodzić z tzw. naturalnej mikroflory jelitowej człowieka, czyli należeć do bakterii występujących w przewodzie pokarmowym zdrowych ludzi.

Drobnoustrojami o działaniu probiotycznym są m.in. pałeczki kwasu mlekowego, które nie wykazują działania chorobotwórczego, ale przylegają do nabłonka jelit i tworzą swoisty płaszcz ochronny. Co więcej, produkowane przez nie substancje (takie jak kwasy, nadtlenek wodoru czy bakteriocyny) mają działanie bakteriobójcze – hamują wzrost niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Synbiotyk – najlepszy wybór dla jelit

Najlepszym wyborem dla naszych jelit będzie preparat stanowiący połączenie probiotyku z prebiotykiem. Multilac to nowoczesny synbiotyk, stworzony, by przywracać naturalny skład flory bakteryjnej jelit i pomóc w jego utrzymaniu. Jest odpowiedni także jako synbiotyk dla dzieci oraz synbiotyk dla niemowląt (w postaci kropel). Multilac posiada nie tylko starannie dobrane probiotyki, lecz także oligofruktozę, czyli pożywkę umożliwiającą wzrost i rozwój flory jelitowej.

Probiotyk dla dorosłych i probiotyk dla dzieci

Probiotyki i synbiotyki są dostępne w aptekach pod różnymi postaciami. Probiotyk dla dorosłych i starszych dzieci jest w kapsułkach. Z kolei probiotyk dla niemowlaka i małego dziecka można podawać w formie kropli.


Suplement diety