Jak zadbać o dobrą kondycję dziecka?

Jak zadbać o dobrą kondycję dziecka? Mama ćwiczy z córeczką w domu na macie.

Dobra kondycja fizyczna to jeden z podstawowych czynników, które wpływają na nasz ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie – niezależnie od wieku. Warto więc kształtować dobre nawyki już od najmłodszych lat. Jak zadbać o dobrą formę kilkulatka i w jaki sposób sprawić, by polubił on wysiłek fizyczny?

Daj dobry przykład

Może zabrzmi to dla kogoś banalnie, ale dzieci naprawdę naśladują swoich rodziców w kwestii nawyków i codziennych aktywności. Jeśli tata pali papierosy, maluch będzie bawił się w „palenie”, chwytając w charakterystyczny sposób np. słone paluszki czy pokrojoną w słupki marchewkę… Podobnie jest ze sportem. Dziecko, które widzi, że jego rodzice ćwiczą, biegają, jeżdżą na rowerze i daje im to mnóstwo radości, będzie chciało robić to samo.

Zachęcając malucha do wysiłku fizycznego, pamiętaj więc o spójności przekazu. Jeśli sama nie lubisz się ruszać i robisz to rzadko, trudno będzie Ci przekonać swoją pociechę, że to coś fajnego i wartościowego. Najlepiej więc uprawiajcie sport razem: regularnie urządzajcie rodzinne rowerowe wycieczki, grajcie w badmintona, a kiedy musicie zostać w domu, spróbujcie poćwiczyć przy energetycznej muzyce. W ten sposób nie tylko pracujecie nad kondycją, ale też zbliżacie się do siebie i zacieśniacie więzi!

Odporność u dzieci – jak ją wzmocnić?

Proponuj różnorodne aktywności

Ilu ludzi, tyle gustów – trudno więc, żebyśmy wszyscy lubili to samo, także jeśli chodzi o dyscypliny sportowe. Dobrą praktyką jest podsuwać i sugerować dzieciom różne typy aktywności fizycznej, by mogły wybrać to, co najbardziej im się podoba. Często bowiem wzbranianie się przed regularną dawką ruchu wynika po prostu z niechęci do konkretnych form sportu.

Jeśli Twojemu dziecku nie podobają się zajęcia taneczne, na które je zapisałaś, może lepiej odnajdzie się w grach zespołowych, pływaniu albo taekwondo? Próbuj różnych dróg i nie zmuszaj swojej pociechy do dyscyplin, które wyraźnie nie przypadły jej do gustu. W przeciwnym razie możesz odnieść skutek odwrotny do zamierzonego i na stałe zniechęcić malucha do sportu.

Dieta dla aktywnego dziecka – co powinien jeść Twój maluch?

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i regeneracji

Nie sposób utrzymać kondycji fizycznej bez regularności. Tej natomiast nie da się utrzymać przy ciągłych kontuzjach – by więc zminimalizować ich ryzyko, od samego początku wpajaj dziecku dobre praktyki związane z uprawianiem sportu.

Zawsze zaczynajcie od porządnej rozgrzewki, by dobrze przygotować ciało do wysiłku. Jeśli dyscyplina, którą uprawia Twoje dziecko, wymaga dodatkowych zabezpieczeń (kasku, ochraniaczy itp.), przed każdym treningiem upewnijcie się, że są one na swoim miejscu. Po wysiłku pamiętajcie o ćwiczeniach rozciągających i… o odpoczynku. Organizm musi mieć bowiem trochę czasu, by w pełni się zregenerować.

Zabawy dla dzieci – sprawdź, które rozwijają wyobraźnię malucha

Suplement diety