Dieta dla aktywnego dziecka

Twoje dziecko uwielbia sport? Jest w ciągłym biegu i próbuje swoich sił w różnych dyscyplinach? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dla aktywnego dziecka.

dieta dla aktywnego dziecka

Spis treści:

O czym więc trzeba pamiętać, układając jadłospis i przygotowując posiłki dla aktywnego dziecka? Oto kilka porad, które mogą okazać się przydatne.

Dieta a zdrowie młodego sportowca

Dlaczego kwestia żywienia dzieci aktywnych fizycznie jest taka ważna? Składa się na to kilka czynników:

  • w ich diecie – poza zwiększonym zapotrzebowaniem na energię i składniki odżywcze wynikającym z aktywnego trybu życia i treningów – trzeba też brać pod uwagę zmiany związane z dorastaniem
  • nabyte w dzieciństwie złe nawyki żywieniowe powiązane z uprawianiem sportu mogą skutkować zaburzeniami odżywiania w dorosłym życiu
  • właściwy sposób żywienia wpływa na zdolność regeneracji organizmu i zmniejszenie ryzyka kontuzji i urazów podczas treningów

Jeśli więc chcesz, by sport faktycznie wpływał pozytywnie na stan zdrowia oraz harmonijny rozwój Twojego dziecka, musisz zadbać o to, by dobrze się ono odżywiało. Co to oznacza?

Podstawowe zasady żywienia aktywnego dziecka

Aktywne dziecko, które w ciągu tygodnia kilka razy uczestniczy w szkolnych zajęciach sportowych lub w regularnych treningach pozaszkolnych, powinno jeść niewielkie posiłki, za to dość często, bo nawet 5-6 razy dziennie. Taki rytm nie tylko odpowiada dziecięcemu metabolizmowi, ale też daje pewność, że w trakcie wysiłku fizycznego nie zabraknie mu energii.

Zapotrzebowanie energetyczne dziecka zależy od wieku i stopnia intensywności jego treningów. Dla przykładu: dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-9 lat), które poza lekcjami WF-u uczęszczają na niezbyt obciążające dodatkowe zajęcia sportowe, powinny przyjmować dziennie 1800 kcal. Te, które trenują częściej i intensywniej, potrzebować będą nawet 2100 kcal na dobę.

Posiłki powinny być zrównoważone i zawierać wszystkie najważniejsze składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach; nie tylko istotne dla sportowców białko, ale też odpowiednią ilość tłuszczów, węglowodanów i błonnika. Bardzo ważne jest także włączanie do jadłospisu produktów bogatych w różnorodne witaminy, minerały i naturalne probiotyki – przede wszystkim owoców i warzyw, w tym kiszonek. Można też pomyśleć o suplementacji i podawać maluchowi probiotyki dla dzieci.

Warto jednak pamiętać, że to bardzo ogólne i uśrednione zasady żywienia dzieci aktywnych fizycznie. Jeśli Twoje dziecko deklaruje chęć uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej na poważnie, najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który na podstawie szczegółowych danych i wyników badań ułoży jadłospis odpowiadający indywidualnym potrzebom Twojej pociechy. Warto również skonsultować się z ortopedą i fizjoterapeutą.

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czym stresują się dzieci i jak im pomóc?
Dla dzieci

Czym stresują się dzieci i jak im pomóc?

Stres u dzieci może mieć różne przyczyny. Często należy szukać ich w szkole, ale nie tylko. Dowiedz się, czym może stresować się Twoje dziecko i jak możesz mu pomóc.

czytaj
W co się bawić z dzieckiem w domu?
Dla dzieci

W co się bawić z dzieckiem w domu?

Monotonia i powtarzalność są wrogami dobrej zabawy i rozrywki. Kończą Ci się pomysły, w co się bawić z dzieckiem w domu? Oto kilka wskazówek i inspiracji, które mogą Ci pomóc!

czytaj