5 sposobów na wsparcie mikroflory bakteryjnej jelit

Możesz zadbać o to, aby Twoje jelita były w dobrej kondycji. Sprawdź, jak dbać o mikroflorę bakteryjną jelit na co dzień.

jak poprawić stan mikroflory bakteryjnej jelit

Spis treści:

1. Wprowadź do diety produkty bogate w błonnik

Jedzenie może być istotne dla flory bakteryjnej. W wielu pokarmach znajdują się bakterie probiotyczne. Naturalne probiotyki znajdziesz m.in. w kiszonej kapuście, burakach, kwasie chlebowym, niektórych przetworach mlecznych np. kefirze.

W wielu warzywach, owocach i zbożach bogatych w błonnik znajdują się też składniki pokarmowe, którymi żywią się dobre bakterie jelitowe, czyli prebiotyki. Znajdziesz je m.in. w cebuli, czosnku, topinamburze, czy niedojrzałych bananach.

2. Unikaj używek

Papierosy, alkohol, ale także przetworzone jedzenie, mogą zaburzać mikroflorę jelit. Głównie dlatego, że mogą sprzyjać ich stanom zapalnym, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na kondycję flory. Takie niekorzystne działanie ma zwłaszcza alkohol. W podobny sposób odbija się na niej wysokoprzetworzone jedzenie, czyli wszelkie gotowe sosy, chipsy, ciasteczka, oraz fast food.

3. Trenuj, ale nie ciężko

Aktywność fizyczna może mieć korzystny wpływ na zachowanie równowagi mikroflory bakteryjnej jelit. Zwłaszcza ta umiarkowana. Zbyt intensywny wysiłek może sprzyjać obniżaniu ilości dobrych bakterii w jelitach. Regularne uprawianie sportu ma też wiele innych pozytywnych efektów – pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, wzmacnia wydolność organizmu i oczywiście pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę.

4. Wspieraj organizm w trakcie antybiotykoterapii

Przyjmowanie antybiotyków może wyjaławiać mikroflorę jelit. Niestety w wielu sytuacjach są niezbędne i nie możesz z nich zrezygnować. W okresie stosowania antybiotyku warto więc wzbogacić dietę o produkty bogate w naturalne probiotyki i prebiotyki albo przyjmować suplementy które zawierają w swoim składzie probiotyki (dobrym suplementem jest synbiotyk, który zawiera zarówno probiotyki, jak i prebiotyki). Warto robić to też po zakończeniu kuracji antybiotykiem przez ok. dwa, trzy miesiące.

5. Radź sobie ze stresem

Stres może wpływać na mikrobiom jelit. Długotrwały może sprzyjać zmianie proporcji bakterii w jelitach – zmniejszaniu się tych przyjaznych, jak Lactobacillus, a namnażaniu chorobotwórczych. Właśnie dlatego znajdź czas i najlepszy dla siebie sposób na relaks. Rozmowa z przyjaciółmi, spacer, ulubiona książka. Cokolwiek, co przybliży Cię do stanu równowagi. Skutecznie poziom stresu obniża też umiarkowana aktywność fizyczna.


Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Polifarmakoterapia – jak wpływa na nasz mikrobiom?
Regeneracja mikrobiomu

Polifarmakoterapia – jak wpływa na nasz mikrobiom?

Wielolekowość, inaczej polifarmakoterapia, która często zdarza się w podeszłym wieku, może negatywnie wpływać na mikrobiom. Dowiedz się, jak temu zapobiegać.

czytaj
Osłabienie po antybiotyku – jak sobie pomóc?
Regeneracja mikrobiomu

Osłabienie po antybiotyku – jak sobie pomóc?

Po antybiotyku Twój organizm może być osłabiony. Dowiedz się, jak o niego zadbać w okresie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu.

czytaj