Domowe sposoby na rozgrzanie organizmu zimą

Woda z imbirem, kąpiel w olejkach eterycznych, ostre i rozgrzewające potrawy. Sprawdź najlepsze sposoby na rozgrzanie organizmu zimą.

Woda z imbirem i kardamonem do picia, kąpiel w olejkach eterycznych, rozgrzewające potrawy. Poznaj najlepsze sposoby na ogrzanie się zimą.

1. Zamiast zielonej herbaty – imbirowa

W mroźny dzień sięgasz po kubek parującej, zielonej herbaty, żeby się rozgrzać? Błąd. Zielona herbata wcale nie rozgrzewa, ale wręcz przeciwnie, chłodzi organizm. Aby podnieść temperaturę ciała, pij herbatę imbirową albo czarną z dodatkiem pieprzu cayenne lub kurkumy. Tak naprawdę wszystkie te przyprawy możesz dodać też do gorącej wody z cytryną i wypijać z samego rana tuż po przebudzeniu. Egzotyczne, ostre przyprawy mają bardzo dobre właściwości rozgrzewające.

2. Sposoby medycyny ludowej

Zgodnie z ludową mądrością wszystkie potrawy możesz podzielić na chłodzące lub rozgrzewające organizm. Zimą należy więc zrezygnować z tych pierwszych i włączyć do diety najwięcej produktów z drugiej grupy. Do potraw ogrzewających organizm należą: szczypiorek, papryka, cebula, pietruszka, mandarynki, soczewica, orzechy włoskie czy wołowina. Zalicza się do nich też większość przypraw, w tym kardamon, skórki owoców cytrusowych czy goździki. Tę aromatyczną mieszankę znasz pewnie bardzo dobrze, bo dodaje się ją do grzańca lub zimowej herbaty.

Co jeść przy antybiotyku?

3. Chroń głowę i stopy

Czapka i ciepłe skarpety zimą to nie tylko babciny wymysł. Otóż ciepło ucieka głównie przez głowę i stopy. Dlatego zimą zapomnij o opasce i nausznikach i zawsze zakładaj czapkę. Wybierz taką, która szczelnie zakrywa uszy i czoło, aby uniknąć problemów z zatokami. Unikaj też odkrytych kostek.

4. Pobudzaj krążenie

Wszelkimi dostępnymi metodami – sportem, masażami, sauną. No i oczywiście gorącymi kąpielami. Najlepiej pobudzą krążenie te z dodatkiem olejków eterycznych o właściwościach rozgrzewających. Takie działanie mają między innymi: olejek cynamonowy, pomarańczowy, geraniowy oraz goździkowy.

5. Jedz zupy rozgrzewające codziennie

Ugotuj rozgrzewającą zupę i w okresie, gdy notorycznie marzniesz, umieść ją w swoim codziennym menu. Idealny będzie na przykład krem z bakłażanów z cynamonem. Możesz zmiksować w nim też marchew, cebulę, ziemniaki, paprykę, czosnek oraz inne rozgrzewające przyprawy, takie jak kurkuma czy pieprz. Inną świetną zupą do walki z mrozami jest krem z pomidorów, z dodatkiem cukinii lub bakłażana, wzmocniona ostrymi przyprawami, takimi jak kurkuma czy ostra papryka chili. Warto też wzbogacić dietę o naturalne probiotyki, takie jak kiszonki, i prebiotyki.


Suplement diety