Na co uważać podczas antybiotykoterapii?

Czy antybiotyk można mieszać z alkoholem? Czy wpływa na antykoncepcję lub zwiększa wrażliwość na słońce? Sprawdź, na co uważać podczas antybiotykoterapii.

Sprawdź, na co uważać podczas antybiotykoterapii. Lekarz przepisuje pacjentce antybiotyk i tłumaczy jak go stosować.

Spis treści:

Czy antybiotyk można mieszać z alkoholem, czy wpływa na działanie antykoncepcji lub zwiększa nadwrażliwość na słońce? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące antybiotykoterapii.

Na co uważać podczas przyjmowania antybiotyków?

Antybiotykoterapia zazwyczaj bywa bezpieczna, chyba, że masz uczulenie na antybiotyki. Dlatego, jeśli przyjmując antybiotyk zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, nie zwlekaj z konsultacją u lekarza.

Antybiotyki mogą też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i nasilać lub osłabiać ich działanie. Właśnie dlatego podczas wizyty u lekarza poinformuj go o wszystkich przyjmowanych lekach.

Antybiotyki a alkohol

Antybiotyk a piwo czy wino – czy można je łączyć? To bardzo często pojawiające się pytanie. Odpowiedź brzmi: to zależy. Najlepiej byłoby tego nie robić, bo zarówno antybiotyki, jak i alkohol obciążają wątrobę. Alkohol może osłabiać też odporność, a Twój organizm właśnie walczy z chorobą. To, czy antybiotyk z alkoholem teoretycznie możesz jednak łączyć zależy od tego, jaki lek przyjmujesz. Niektóre antybiotyki, na przykład tetracykliny, w teorii mogą być łączone z alkoholem, ale w przypadku np. ketokonazolu alkohol może działać wręcz szkodliwie[1] Dlatego zawsze dokładnie przeczytaj ulotkę leku.

Antybiotyki a antykoncepcja

Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne  – czy może obniżać ich skuteczność? Z przeprowadzonych na ten temat badań wynika, że antybiotykiem, który może tak działać, jest rifampicyna, stosowana głównie w leczeniu gruźlicy[2] W przypadku innych antybiotyków nie ma na to dowodów, ale niektórzy lekarze zalecają stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji w trakcie leczenia.

Antybiotyk a okres

Wbrew wielu obiegowym opiniom, antybiotyk nie powinien mieć wpływu na Twój okres. Także przyjmując go nie musisz martwić się o zaburzenia cyklu.

Czy antybiotyk może opóźnić okres?

Zastanawiasz się, czy antybiotyk może opóźnić okres? Odpowiedź brzmi: nie powinien. Jedynym antybiotykiem, który dowiedziono, że może tak działać jest rifampicyna.[3] Jeśli jednak przyjmujesz antybiotyk, a okres się nie pojawia, nie przejmuj się. Twój organizm walczy z chorobą, także wszelkie zmiany w cyklu są całkowicie naturalne.

Antybiotyk a słońce

Czy mogę opalać się w trakcie brania antybiotyku czy wręcz unikać słońca jak ognia? To bardzo powszechna rozterka podczas antybiotykoterapii. Wprawdzie słońce nie osłabi działania antybiotyku, ale niektóre antybiotyki mogą uwrażliwić Twoją skórę na słońce. Takie działanie mają na przykład tetracykliny, w tym popularna doksycyklina[4]

Pod wpływem słońca może dojść do pojawienia się ostrej wysypki, uczulenia czy nawet poparzeń skóry. Informacja o tym, czy dany antybiotyk a słońce to dobre połączenie, znajduje się zawsze w ulotce leku. W przypadku gdy antybiotyk ma działanie fotouczulające, warto całkowicie unikać słońca lub stosować kremy z wysokim filtrem, gdy musisz się na nie wystawić.

Antybiotyk a mleko

W trakcie antybiotykoterapii możesz jeść nabiał. Między piciem mleka, jedzeniem jogurtu czy sera warto zachować jednak przerwę około trzech godzin.[5] Inaczej może to mieć wpływ na przyswajanie leku. Antybiotyk i mleko jak najbardziej mogą iść więc w parze, ale z zachowaniem odpowiedniego odstępu.

Uczulenie na antybiotyki – co warto wiedzieć?

Alergia na antybiotyk oczywiście się zdarza. Objawy tego mogą być bardzo różne, od wysypek, przez bóle brzucha po objawy przypominające przeziębienie.[5] Jeśli zauważysz u siebie uczulenie po antybiotyku lub w trakcie jego przyjmowania, skonsultuj to z lekarzem. Warto wykonać wtedy testy alergiczne, aby wyeliminować uczulenie na leki.

Przeterminowany antybiotyk – branie leków na własną rękę jest niebezpieczne

Niezależnie od okoliczności, nie przyjmuj nigdy antybiotyków na własną rękę, a tym bardziej przeterminowanych. Może to się skończyć poważnym zatruciem albo stanem zagrażającym Twojemu zdrowiu lub życiu. A przy najmniej poważnym scenariuszu, przeterminowany antybiotyk może po prostu nie zadziałać albo zadziałać w nieoczekiwany czy nieprzewidywalny sposób.

Probiotyk do antybiotyku – dlaczego warto go stosować?

Antybiotyki mogą niekorzystnie odbijać się na mikrobiomie Twoich jelit. Podczas antybiotykoterapii warto przyjmować probiotyk, który może go wspierać i wypełniać w nim ubytki. Wybieraj probiotyki ze zróżnicowanymi szczepami, dzięki czemu będą mogły łatwiej dopasować się do Twojego mikrobiomu. Dobrze, aby ich działanie było też potwierdzone badaniami.

 

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7038249/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3250726/
  3. https://www.healthline.com/health/womens-health/can-antibiotics-delay-your-period#effects-of-antibiotics
  4. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/sun-sensitizing-drugs
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK361005/#:~:text=Dairy products include milk as,dampen the effect of antibiotics
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?
Probiotyki i synbiotyki

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?

Przekonaj się, dlaczego Lactobacillus rhamnosus to dobry szczep bakterii w probiotykach dla dzieci i kiedy podawać go najmłodszym.

czytaj
Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj