Jak długo brać antybiotyk?

Antybiotyki są często nadużywane lub stosowane w nieodpowiedni sposób. Dowiedz się, jak i kiedy przyjmować antybiotyk oraz jak długo brać przepisany lek.

Jak długo brać antybiotyk? Lekarka omawia z pacjentką diagnozę w gabinecie lekarskim.

Spis treści:

Lekarze potwierdzają, że stosowanie antybiotyków jest w naszym kraju nadużywane. Po antybiotyk należy sięgnąć tylko wtedy, gdy jest on konieczny, a antybiotykoterapia powinna odbywać się tylko pod okiem lekarza oraz zgodnie z jego zaleceniami1,3. Jak więc powinien wyglądać proces przyjmowania leku i w jakich sytuacjach go stosować? Jak długo brać antybiotyk?

Jak brać antybiotyk?

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że antybiotyki mogą pomóc w infekcji bakteryjnej, ale nie wirusowej, dlatego do wystawienia diagnozy i przepisania antybiotyku potrzebne są odpowiednie badania1. Antybiotyk powinniśmy przyjmować tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza, który zanim przepisze lek, powinien przeprowadzić szczegółowe badanie posiewowe w kierunku konkretnych szczepów bakterii.

Jak brać antybiotyk? Lek należy przyjmować dokładnie tak, jak zostało nam zalecono. Jeśli lekarz zalecił, aby antybiotyk zażywać np. trzy razy w ciągu dnia, pamiętajmy o odpowiednich przerwach między tabletkami. Odstępy powinny być 8-godzinne i regularne.

Nie należy skracać czasu brania antybiotyku, co niestety często się zdarza wśród pacjentów. Nawet jeśli poczujemy się lepiej, powinniśmy przyjmować antybiotyk do końca. Zbyt wczesne odstawienie leku może zakończyć się brakiem skuteczności terapii, a objawy choroby mogą szybko powrócić. Zdecydowanie nie powinniśmy też przedłużać brania leku.

Podczas antybiotykoterapii nasz mikrobiom narażony jest na wyjałowienie, dlatego warto wspierać florę bakteryjną w trakcie oraz po zakończeniu przyjmowania antybiotyku. Można to zrobić, przyjmując np. probiotyki. Antybiotyk najlepiej popijać wodą. Nie powinno się go popijać sokami cytrusowymi, które mogą wejść w niepożądaną reakcję z lekiem2.

Kiedy brać antybiotyki – przed czy po jedzeniu?

Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie antybiotyku około 1-2 godziny po jedzeniu. Nie powinno się przyjmować antybiotyku na czczo4. Najlepiej zwrócić uwagę na zalecenia o przyjmowaniu leku na dołączonej do niego ulotce, a w razie wątpliwości zapytać lekarza.

Jak długo brać antybiotyki?

Długość przyjmowania antybiotyku zależy od zaleceń lekarza. Istnieją nowoczesne formy antybiotyków, które przyjmuje się 3 dni. Wszystko jednak zależy od rodzaju leku i tego, na jaką bakterię jest przyjmowany. Nawet jeśli zaczniemy odczuwać poprawę po 3 dniach, a zalecono nam branie antybiotyku 7 dni, to w żadnym wypadku nie powinniśmy zaprzestać jego przyjmowania, tylko dokończyć terapię zgodnie z zaleceniem. To, że objawy powoli mijają, nie oznacza, że infekcja została wyleczona.

Przyjmując lek zbyt krótko możemy doprowadzić do sytuacji, w której szkodliwe bakterie nie zostaną zlikwidowane do końca, a przetrwają i co gorsza – uodpornią się na antybiotyk, który przestanie być skuteczny w przypadku ewentualnej konieczności powtórzenia leczenia4.

Jak długo działa antybiotyk po odstawieniu?

To jak długo działa w organizmie antybiotyk po jego odstawieniu, zależy od tego, z jakim lekiem mamy do czynienia. Najwłaściwszej odpowiedzi powinien zatem udzielić nam lekarz, który przepisał lek. Zazwyczaj jednak jest to od 7 do 10 dni, a niekiedy nawet dwa tygodnie5. Dlatego właśnie powinno się przyjmować probiotyki i to nie tylko w trakcie brania antybiotyku, ale również po zakończeniu terapii (sprawdź: jak długo brać probiotyk po antybiotyku). To dzięki niemu nasza flora bakteryjna ma szansę się odbudować, a mikrobiom może powrócić do dawnej równowagi.

 

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/wywiady/196298,szanujmy-antybiotyki
  2. https://www.damian.pl/zdrowie/antybiotykoterapia-tylko-w-ostatecznosci,5246,n,4722#
  3. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/wywiady/286938,skrocic-antybiotykoterapie
  4. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/antybiotyki-i-odpowiedzialne-stosowanie-antybiotykow,4947,n,3707
  5. https://medicaldiet.pl/jak-dlugo-organizm-oczyszcza-sie-z-antybiotyku/
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj
Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
Probiotyki i synbiotyki

Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

Czy można i czy warto przyjmować probiotyki profilaktycznie, kto powinien się na to zdecydować i jakie probiotyki najlepiej wybrać. Dowiedz się z poniższego przewodnika.

czytaj