Jak podawać probiotyki niemowlętom?

Preparaty probiotyczne w ostatnim czasie szturmem podbijają rynek suplementów dla dzieci. Prawidłowa mikroflora jelit od najmłodszych lat wspiera funkcjonowanie organizmu.

jak podawać probiotyki niemowlętom

Spis treści:

Warto od początku życia dziecka dbać o to, by jego jelita były zdrowe. Sprawdź, jak podawać probiotyki niemowlętom.

Czym są probiotyki?

Według definicji zaproponowanej przez Światową Organizację Zdrowia probiotyki to żywe organizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wykazują korzystne działanie zdrowotne. Do probiotyków zalicza się głównie szczepy bakterii probiotycznych z rodzaju Lactobacillus ( L. rhamnosus, L. plantarum, L. helveticus, L. casei ) i Bifidobacterium (B. longum, B. breve, B. bifidum) ale też niektóre grzyby, np. Saccharomyces boulardi.

Gdzie występują probiotyki?

Naturalne probiotyki występują w fermentowanych napojach mlecznych (kefir, maślanka, jogurt) oraz kiszonych produktach spożywczych (ogórki, kapusta, buraki). Jednak dla młodszych dzieci produkty te mogą nie być odpowiednie ze względu na charakterystyczny smak.

Infekcje u dzieci

Najmłodsze dzieci, przez nierozwinięty jeszcze do końca układ odpornościowy, bardziej niż dorośli są narażone na choroby infekcyjne. We wczesnym dzieciństwie, szczególnie u dzieci uczęszczających do żłobka, normą jest od 8 do 10 infekcji dróg oddechowych w ciągu roku.

Warto wiedzieć, że aż do 90% tych infekcji jest spowodowanych przez wirusy, co oznacza, że przebiegają one zwykle łagodnie, w sposób samoograniczający się i nie wymagają podawania antybiotyków. Dużo rzadziej pierwotną przyczyną infekcji są bakterie. Zwykle do rozwoju infekcji bakteryjnych dochodzi w wyniku nadkażenia wcześniej występującej infekcji wirusowej.

Antybiotyki dla dzieci

Jeśli lekarz rozpozna infekcję bakteryjną, zapisze dziecku lek przeciwbakteryjny i dokładnie poinstruuje, jak podać dziecku antybiotyk. Antybiotyk dla dzieci należy dawkować według masy ciała i podawać o ściśle określonych przez lekarza porach.

Szczególną ostrożność należy zachować, stosując antybiotyk u noworodka, ponieważ ze względu na dynamicznie zachodzące procesy fizjologiczne w tak młodym organizmie zmiany stężenia leku w czasie są inne niż u dzieci starszych. Dlatego też nie wszystkie antybiotyki dla niemowląt są odpowiednie.

Wybiera się jedynie te, które mają znane stabilne stężenie w organizmie dzieci oraz nie wpływają negatywnie na rozwijający się organizm, jak na przykład antybiotyki z grupy tetracyklin, zaburzające rozwój zębów i kośćca, które można stosować dopiero u dzieci po 12. roku życia.

Skutki uboczne antybiotykoterapii u niemowląt

Niestety antybiotyki nie działają wybiórczo i niszczą także naturalną mikroflorę jelitową dzieci. Dlatego też biegunka u niemowlaka po antybiotyku jest dolegliwością bardzo powszechną.

Niska temperatura u dziecka po podaniu antybiotyku często martwi rodziców. Niemniej jednak nie jest to groźny objaw. Obniżenie ciepłoty ciała wynika ze zwalczania bakterii przez lek, a niekiedy jest też efektem przemijającego osłabienia organizmu stosowanym leczeniem.

Powtarzający się brak apetytu u noworodka lub niemowlaka w trakcie antybiotykoterapii nie powinien niepokoić rodziców, o ile dziecko widocznie nie chudnie. Często przecież także u dorosłych w przebiegu infekcji dochodzi do spadku apetytu. Bywa, że jest on spowodowany bolesnym przełykaniem w przebiegu infekcji gardła i zwykle szybko przemija po ustaniu objawów chorobowych.

Wysypka u dzieci po antybiotyku zawsze powinna wzmóc czujność rodziców. Może ona być jedynie symptomem trwającej infekcji, ale może też informować nas o rozwijającym się uczuleniu na lek.

Jakie probiotyki dla niemowląt są odpowiednie?

Aby zapobiegać zaburzeniom mikroflory jelitowej dzieci w trakcie antybiotykoterapii, warto podawać im probiotyki. O ile probiotyk dla noworodka jest sprawą kontrowersyjną, bo zwykle wystarczą mu te zawarte w pokarmie matki, o tyle probiotyk dla niemowląt jest słusznym wyborem.

Niektórzy producenci oferują preparaty probiotyczne w wygodnej dla dzieci formie – w kropelkach. Ważne, by bakterie znajdujące się w probiotyku były żywe i przebadane pod względem skuteczności.


Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj
Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
Probiotyki i synbiotyki

Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

Czy można i czy warto przyjmować probiotyki profilaktycznie, kto powinien się na to zdecydować i jakie probiotyki najlepiej wybrać. Dowiedz się z poniższego przewodnika.

czytaj