Strona główna |

Jak podawać probiotyki niemowlętom?

Preparaty probiotyczne w ostatnim czasie szturmem podbijają rynek suplementów dla dzieci i coraz częściej goszczą w apteczkach mam. Prawidłowa mikroflora jelit od najmłodszych lat wspiera funkcjonowanie organizmu. Warto być tego świadomym i od początku życia dziecka dbać o to, by jego jelita były zdrowe.

Co to jest probiotyk?

Według definicji zaproponowanej przez Światową Organizację Zdrowia probiotyki to żywe organizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wykazują korzystne działanie zdrowotne. Do probiotyków zalicza się głównie bakterie z rodzaju Lactobacillus ( L. rhamnosus, L. plantarum, L. helveticus, L. casei ) i Bifidobacterium (B. longum, B. breve, B. bifidum) ale też niektóre grzyby, np. Saccharomyces boulardi.

Gdzie występują probiotyki?

Bakterie probiotyczne naturalnie występują w fermentowanych napojach mlecznych (kefir, maślanka) oraz kiszonych produktach spożywczych (ogórki, kapusta). Jednak dla młodszych dzieci produkty te mogą nie być odpowiednie ze względu na charakterystyczny smak.

Infekcje u dzieci

Najmłodsze dzieci, przez nierozwinięty jeszcze do końca układ odpornościowy, bardziej niż dorośli są narażone na choroby infekcyjne. We wczesnym dzieciństwie, szczególnie u dzieci uczęszczających do żłobka, normą jest od 8 do 10 infekcji dróg oddechowych w ciągu roku. Warto wiedzieć, że aż do 90% tych infekcji jest spowodowanych przez wirusy, co oznacza, że przebiegają one zwykle łagodnie, w sposób samoograniczający się i nie wymagają podawania antybiotyków. Dużo rzadziej pierwotną przyczyną infekcji są bakterie. Zwykle do rozwoju infekcji bakteryjnych dochodzi w wyniku nadkażenia wcześniej występującej infekcji wirusowej.

Antybiotyki dla dzieci

Jeśli lekarz rozpozna infekcję bakteryjną, zapisze dziecku lek przeciwbakteryjny. Dokładnie poinstruuje, jak podać dziecku antybiotyk. Antybiotyk dla dzieci należy dawkować według masy ciała i podawać o ściśle określonych przez lekarza porach. Szczególną ostrożność należy zachować, stosując antybiotyk u noworodka, ponieważ ze względu na dynamicznie zachodzące procesy fizjologiczne w tak młodym organizmie zmiany stężenia leku w czasie są inne niż u dzieci starszych. Dlatego też nie wszystkie antybiotyki dla niemowląt są odpowiednie. Wybiera się jedynie te, które mają znane stabilne stężenie w organizmie dzieci oraz nie wpływają negatywnie na rozwijający się organizm, jak na przykład antybiotyki z grupy tetracyklin, zaburzające rozwój zębów i kośćca, które można stosować dopiero u dzieci po 12. roku życia.

Skutki uboczne antybiotykoterapii

Niestety antybiotyki nie działają wybiórczo i niszczą także naturalną mikroflorę jelitową dzieci. Dlatego też biegunka u niemowlaka po antybiotyku jest dolegliwością bardzo powszechną. Niska temperatura u dziecka po podaniu antybiotyku często martwi rodziców. Niemniej jednak nie jest to groźny objaw. Obniżenie ciepłoty ciała wynika ze zwalczania bakterii przez lek, a niekiedy jest też efektem przemijającego osłabienia organizmu stosowanym leczeniem. Powtarzający się brak apetytu u noworodka lub niemowlaka w trakcie antybiotykoterapii nie powinien niepokoić rodziców, o ile dziecko widocznie nie chudnie. Często przecież także u dorosłych w przebiegu infekcji dochodzi do spadku apetytu. Bywa, że jest on spowodowany bolesnym przełykaniem w przebiegu infekcji gardła i zwykle szybko przemija po ustaniu objawów chorobowych. Wysypka u dzieci po antybiotyku zawsze powinna wzmóc czujność rodziców. Może ona być jedynie symptomem trwającej infekcji, ale może też informować nas o rozwijającym się uczuleniu na lek.

Jakie probiotyki dla niemowląt są odpowiednie?

Aby zapobiegać zaburzeniom mikroflory jelitowej dzieci w trakcie antybiotykoterapii, warto podawać im probiotyki. O ile probiotyk dla noworodka jest sprawą kontrowersyjną, bo zwykle wystarczą mu te zawarte w pokarmie matki, o tyle probiotyk dla niemowlaka jest słusznym wyborem. Niektórzy producenci oferują preparaty probiotyczne w wygodnej dla dzieci formie. . Ważne, by bakterie znajdujące się w probiotyku były żywe i przebadane pod względem skuteczności.

Suplement diety