Jak nauczyć dziecko czytać?

Nauka czytania - jak nauczyć dziecko czytać? Mama czyta z córeczką książkę, siedząc na łóżku w sypialni.

Twoje dziecko przejawia zainteresowanie książkami? Sprawdź, jak nauczyć dziecko czytać samodzielnie. Dowiedz się, w jakim wieku nauka czytania przychodzi najłatwiej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wesprzeć malucha w zdobyciu nowej kompetencji.

Każda kolejna umiejętność, którą nabywa dziecko, to ogromny powód do dumy – zarówno dla niego samego, jak i dla jego rodziców. Kompetencją, która daje wyjątkowo dużo satysfakcji i ułatwia dalsze odkrywanie świata, jest czytanie. Maluch, który nauczy się czytać, staje się bowiem znacznie samodzielniejszy. Może wracać do swoich ulubionych historyjek i poznawać inne fascynujące opowieści bez angażowania rodziców.

Nauka chodzenia – jak nauczyć dziecko chodzić?

Kiedy nauczyć dziecko czytać?

Aktualna podstawa programowa nie przewiduje nauki czytania dla przedszkolaków: w planie ich zajęć są jedynie ćwiczenia stanowiące bardzo ogólne wprowadzenie do tej kompetencji. Początki samodzielnej lektury to według tego harmonogramu zagadnienie dopiero na nauczanie wczesnoszkolne. Wielu pedagogów uważa jednak, że większość maluchów jest gotowa na naukę czytania znacznie wcześniej niż w wieku 6-7 lat. Szczególnie, jeśli często sięgają po książeczki razem z rodzicami.

Niektóre dzieci zaczynają interesować się literkami i czytaniem, mając 3-4 lata, inne – nieco później. Zasada jest prosta: jeśli twój maluch zaczyna pytać o poszczególne literki i z uwagą przegląda swoje książki z historyjkami, próbując czytać je samodzielnie, to znaczy, że jest gotowe, by się tego nauczyć. Warto wykorzystać ten moment.

Kreatywność u dzieci – jak ją rozwijać?

Metoda literowa i sylabowa

W kwestii metodyki nauki czytania dla najmłodszych zdania są podzielone. Niektórzy są zwolennikami tradycyjnej metody literowej, która nadal obowiązuje w polskich szkołach. W takim systemie dziecko poznaje najpierw poszczególne litery alfabetu i proste słowa, które się od nich zaczynają, a dopiero na kolejnym etapie uczy się łączyć je w sylaby, a te w słowa i zdania. Krytycy tego sposobu podkreślają, że czytanie „literka po literce” zajmuje sporo czasu i może wpływać na problemy ze zrozumieniem tekstu.

Według wielu specjalistów dużo bardziej efektywna jest metoda sylabowa. Wychodzi ona od nauki samogłosek: wprowadza się ich brzmienie i znak graficzny, a następnie utrwala w formie zabawy, np. poprzez szukanie poszczególnych samogłosek w najbliższym otoczeniu.

Zabawy dla dzieci – które najlepiej rozwijają wyobraźnię maluchów?

Gdy maluch dobrze opanuje znajomość samogłosek i ich rozróżnianie, wdraża się oparty na nich ciąg sylab otwartych, np. pa pe pi po pu py pą pę. Następnie poznane sylaby modyfikuje się, zmieniając współtworzącą je spółgłoskę (ma me mi…, ba be bi… itd.).

Sylabowy system nauki czytania przynosi zwykle dobre rezultaty, ale uwaga – wprowadzane sylaby muszą być powtarzane dosyć często, najlepiej w formie zabaw angażujących różne zmysły.

Dieta dla aktywnego dziecka – jak powinna wyglądać?

Suplement diety