Domowa apteczka – co powinno się w niej znaleźć?

Dobrze mieć w domu apteczkę, by móc szybko zareagować bez konieczności wychodzenia do apteki. Co zatem powinna zawierać każda domowa apteczka?

domowa apteczka

Spis treści:

Otarcia, skaleczenia, nieprzyjemności jelitowe i żołądkowe, bóle głowy… Choć staramy się im przeciwdziałać i unikać ryzykownych sytuacji, różne urazy i dolegliwości mogą dopaść nas w najmniej spodziewanym i najmniej odpowiednim momencie. By móc szybko i skutecznie działać, kiedy się pojawią, warto mieć zawsze pod ręką odpowiedni zestaw środków opatrunkowych i farmakologicznych.

Środki opatrunkowe: plastry, bandaże, kompresy

Do najczęstszych urazów, które przydarzają się przede wszystkim dzieciom, należą stłuczenia, skaleczenia i otarcia. W takich przypadkach liczy się szybka reakcja – zwykle trzeba sprawnie zatamować krwawienie i zdezynfekować ranę, by zapobiec ewentualnym dalszym nieprzyjemnym skutkom takiego zdarzenia. Pod ręką, w domowej apteczce zawsze warto mieć:

  • plastry z opatrunkiem
  • plastry bez opatrunku
  • jałowe kompresy gazowe o różnych rozmiarach
  • bandaż elastyczny
  • woda utleniona (dość szybko kończy jej się termin ważności – sprawdzaj go regularnie)
  • gotowe gaziki do dezynfekcji
  • płyn hydrożelowy na oparzenia
  • nożyczki
  • ochronne rękawiczki

Apteczka turystyczna – czego nie może w niej zabraknąć?

Leki: przeciwbólowe, na alergię, przeciwgorączkowe

Różnego rodzaju infekcje, zatrucia i inne dolegliwości dość często – ekspresowo i niespodziewanie – rozwijają się wieczorem lub w nocy. Nie zawsze mamy wtedy możliwość udania się do apteki po odpowiednie leki, które pomogłyby złagodzić uciążliwe i bolesne objawy. Domowa apteczka powinna więc być regularnie uzupełniana o takie środki, jak:

  • Leki przeciwgorączkowe. Podwyższona temperatura ciała to zwykle jeden z pierwszych objawów rozwijającej się w organizmie infekcji. Zadbaj więc o to, by mieć w pogotowiu lek, który pomoże ją obniżyć – np. paracetamol – w odpowiedniej dawce i formie (tabletki, syrop itd.).
  • Leki przeciwbólowe. Gdy pojawia się ból głowy, zęba czy brzucha, nie ma sensu czekać, aż przybierze on na sile i skutecznie zniechęci do wszelkich aktywności. Dopilnuj, by w apteczce mieć zawsze środek przeciwbólowy – uniwersalny bądź dobrany precyzyjnie do specyficznych problemów, z jakimi zwykle się borykasz.
  • Leki przeciwalergiczne (antyhistaminowe). To punkt obowiązkowy, jeśli któreś z Twoich domowników jest alergikiem. Nagła reakcja alergiczna, stanowiąc poważne zagrożenie zdrowia wymaga bowiem szybkiej i skutecznej interwencji. Dobór właściwego leku i dokładny sposób jego stosowania w nagłych przypadkach powinien zostać wcześniej skonsultowany z lekarzem.
  • Leki na problemy żołądkowe. Krople, tabletki i herbatki, które pomagają uśmierzyć spowodowane niestrawnością lub przejedzeniem ból brzucha i wzdęcia, także powinny znaleźć się w Twojej apteczce. Pomocne okazują się często także preparaty rozkuczowe, a także środki przeciwbiegunkowe.
  • Probiotyki, synbiotyki i elektrolity. Warto mieć w apteczce domowej preparaty probiotyczne, które mogą wspierać uzupełnienie naturalnej mikroflory bakteryjnej jelit np. po przebytej antybiotykoterapii lub biegunce. Z kolei elektrolity pomogą uzupełnić ważne pierwiastki i minerały.

Jak bezpiecznie podawać antybiotyki dzieciom?

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj
Czy można brać probiotyki profilaktycznie?
Probiotyki i synbiotyki

Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

Czy można i czy warto przyjmować probiotyki profilaktycznie, kto powinien się na to zdecydować i jakie probiotyki najlepiej wybrać. Dowiedz się z poniższego przewodnika.

czytaj