Jak bezpiecznie podawać antybiotyki dzieciom?

Antybiotyki są niekiedy konieczne, ale wyjaławiają mikroflorę jelitową. Dlatego warto wspierać mikrobiom dziecka, podając mu probiotyki dla dzieci.

jak bezpiecznie podawać antybiotyki dzieciom

Spis treści:

U co trzeciego dziecka po terapii antybiotykami występuje biegunka. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić w trakcie leczenia lub już po jego zakończeniu, a są one zazwyczaj efektem wyjałowienia flory bakteryjnej jelit po przyjmowaniu leku. Jak stosować terapię antybiotykami, by była ona bezpieczna dla układu pokarmowego i odporności dziecka?

Aby chronić mikroflorę bakteryjną jelit podczas podawania antybiotyku oraz jednocześnie zwiększyć szansę na skuteczność terapii warto stosować się ściśle do zaleceń lekarza. Trzeba zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i stosować się do zasad przyjmowania antybiotyku, a dietę dziecka w miarę możliwości warto wzbogacić o probiotyki.

Antybiotyk – jak go podawać dziecku?

Podczas terapii antybiotykami należy bardzo uważnie stosować się do zaleceń lekarza oraz do instrukcji zawartych w ulotce. Trzeba pamiętać, że antybiotyki podaje się dziecku regularnie, w określonych odstępach czasu. Jest to związane z koniecznością utrzymania równomiernego stężenia leku w organizmie, dlatego kilkugodzinne opóźnienie w podaniu leku może obniżyć skuteczność terapii.

Dodatkowo, lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz i nie wolno tego czasu skracać nawet, jeśli dziecko wydaje się zdrowe na długo przed zakończeniem przyjmowania antybiotyku. Poprawa stanu zdrowia już w trakcie leczenia jest sygnałem, że antybiotyk został trafnie dobrany, ale dopiero doprowadzenie kuracji do końca pozwoli na pozbycie się bakterii. Wcześniejsze zakończenie podawania leku może zaowocować nawrotem choroby.

Kiedy podawać dziecku probiotyk?

Antybiotyki o szerokim zakresie działania – na przykład aminopenicyliny, amoksycylina z kwasem klawulanowym, klindamycyna oraz niektóre cefalosporyny często powodują wystąpienie dolegliwości ze strony układu pokarmowego wiążące się z zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej. Dlatego podczas terapii antybiotykami warto podawać dzieciom probiotyki.

Ryzyko dolegliwości ze strony układu pokarmowego jest związane z faktem, że antybiotyki nie tylko niszczą bakterie patogenne, ale także atakują dobroczynne drobnoustroje. W przypadku dzieci chodzi najczęściej o bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus, które stanowią naturalną ochronę organizmu. Podczas podawania antybiotyku giną ich miliony, co może przynosić niepożądane efekty takie, jak wzdęcia, bóle brzucha i nudności. Aby zapobiec takim objawom można podawać probiotyki dla dzieci, jednak trzeba koniecznie upewnić się, że zawierają one przebadane i skuteczne szczepy bakterii.

W przypadku dzieci najlepiej udokumentowane jest działanie szczepów:

  • boulardii
  • Lactobacillus GG
  • rhamnosus GG

Warto też zatroszczyć się o to, aby probiotyki dla dzieci były preparatami dedykowanymi najmłodszym i po pierwsze zawierały skuteczne szczepy bakterii probiotycznych, a po drugie miały formę, którą łatwo podać dziecku – na przykład kropel lub zawiesiny. Ważny jest także czas podania probiotyku. Najlepiej jest rozpocząć uzupełnianie flory bakteryjnej najpóźniej drugiego dnia antybiotykoterapii.

Sprawdź, jak podawać probiotyki dzieciom przy antybiotyku.


Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?
Probiotyki i synbiotyki

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?

Przekonaj się, dlaczego Lactobacillus rhamnosus to dobry szczep bakterii w probiotykach dla dzieci i kiedy podawać go najmłodszym.

czytaj
Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj