Mikrobiota – czym jest i jaką pełni funkcję w organizmie?

Mikrobiota to niezwykle ważna część naszego organizmu. Właściwy skład i funkcjonowanie mikrobioty ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i kondycję  układu pokarmowego.

czym jest mikrobiota i jaką pełni funkcję w organiźmie

Spis treści:

Mikrobiota to niezwykle ważna część naszego organizmu. Właściwy skład i funkcjonowanie mikrobioty ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i kondycję  układu pokarmowego.

Czym jest mikrobiota?

Mikrobiota, nazywana też mikrobiomem, mikroflorą jelitową człowieka lub florą bakteryjną jelit, to mikroorganizmy, które zasiedlają ściany przewodu pokarmowego, głównie jelit. W organizmie człowieka jest 10 razy więcej bakterii niż komórek ciała!

Część z tych drobnoustrojów jest pożyteczna dla ludzkiego organizmu, część neutralna dla zdrowia, a część w określonych warunkach może naszemu zdrowiu szkodzić.

Mikrobiota o właściwym składzie to taka, w której przewagę stanowią pożyteczne bakterie jelitowe. Co ważne, mikrobiota zmienia się w ciągu życia człowieka. Kluczowe dla jej składu są pierwsze trzy lata po narodzinach.

Jaką funkcję pełni mikrobiom?

Mikrobiom jest bardzo ważnym składnikiem naszego organizmu. Wspiera pracę jelit: procesy trawienia, wchłaniania składników odżywczych i usuwania resztek pokarmowych.

Warto wiedzieć, że jelita dziecka są w życiu płodowym całkowicie sterylne. Podczas porodu naturalnego maluch dostaje porcję bakterii jelitowych od mamy, natomiast noworodki, które przyszły na świat za sprawą cesarskiego cięcia, są pozbawione tego „prezentu”. Dlatego w przypadku dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie warto porozmawiać z pediatrą o sposobach modulacji mikrobiomu dziecka.

Co ma wpływ na skład mikrobioty?

Skład mikroflory jelitowej zmienia się w ciągu życia w zależności od wielu czynników. Wpływ na nią mają przede wszystkim dieta, ale także ilość snu, stres i stan zdrowia oraz przyjmowane leki. Niekorzystnie na mikrobiotę działają antybiotyki, nadmierny stres, dieta niezgodna z zasadami piramidy żywieniowej opracowanej przez specjalistów oraz problemy ze snem.

W przypadku noworodków ogromny wpływ na kształtowanie się mikrobiomu i jego skład ma sposób karmienia. Maluchy karmione piersią mają ułatwione zadanie, ponieważ otrzymują od mamy porcję mikrobiomu z każdym posiłkiem.

Jak zadbać o mikrobiom?

Dieta korzystna dla mikrobioty to codzienna porcja warzyw i owoców, a także produkty poddane fermentacji takie jak maślanka, kefir, jogurt, zsiadłe mleko oraz kiszonki warzywne i owocowe. Zaleca się ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować żywność przetworzoną oraz słodycze i słodkie napoje.

Na skład mikrobiomu świetnie natomiast działa włączenie do menu kasz i produktów pełnoziarnistych. Można także przyjmować suplementy diety z dobroczynnymi szczepami bakterii. Dla dzieci odpowiedni będzie preparat w postaci łatwych do aplikacji kropli. Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią zdrowej diety i odpowiedniego trybu życia, ale można stosować je jako ich dopełnienie.

 

Bibliografia:

  1. Magdalena Malinowska, Beata Tokarz-Deptuła, Wiesław Deptuła, MIKROBIOM CZŁOWIEKA, POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 1, 33–42.
  1. Marian Binek, MIKROBIOM CZŁOWIEKA! ZDROWIE I CHOROBA, POST. MIKROBIOL., 2012, 51, 1, 27–36.
  1. K. Góralska, E Brezinska-Lasota, Wpływ diety na mikrobiom jelitowy i zdrowie człowieka, Postępy Mikrobiologii. Suplement, 2019(58) 1.
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Kakao jako nośnik dobrych bakterii probiotycznych
Regeneracja mikrobiomu

Kakao jako nośnik dobrych bakterii probiotycznych

Czy wiesz, że kakao jest dobrym nośnikiem bakterii probiotycznych? Kakao znajduje się w probiotykach w formie czekoladek. Sprawdź, dlaczego warto podawać je swojemu dziecku.

czytaj
Jak wesprzeć brzuszek dziecka w pierwszych dniach przedszkola?
Regeneracja mikrobiomu

Jak wesprzeć brzuszek dziecka w pierwszych dniach przedszkola?

Co możesz zrobić, aby wzmocnić odporność dziecka w pierwszych dniach przedszkola? Dowiedz się, jak najlepiej zadbać o mikrobiom jelitowy swojego malucha.

czytaj