Jak długo powinno spać niemowlę?

Jak długo powinno spać niemowlę? Słodki śpiący noworodek w zawiniątku przytula misia.

Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się, czy ich maleństwo rozwija się prawidłowo. Najczęściej nurtuje ich pytanie: jak długo powinno spać niemowlę. Rozwiewamy wątpliwości.

Ogromną część życia noworodka i niemowlęcia stanowi sen, dlatego wiele wątpliwości wzbudza długość snu, moment wprowadzenia rytmu dobowego właściwego starszym dzieciom czy sposób, w jaki powinno usypiać się malucha. Podstawowy problem większości rodziców dotyczy jednak ilości snu potrzebnej maluszkowi. Jak długo powinno spać niemowlę i czy istnieją jakieś widełki liczbowe, w których powinna się mieścić długość jego snu? Po czym poznać, że dziecko jest wyspane?

Ząbkowanie u niemowląt – jak pomóc maluchowi domowymi sposobami?

Czy wszystkie niemowlęta śpią tyle samo?

W kwestii zapotrzebowania na sen możemy się posiłkować pewną umowną analogią. Mówiąc o ilości snu, jakiej potrzebują dorośli, często podkreśla się, że to w gruncie rzeczy kwestia indywidualna: jedni śpią dłużej, a inni są wyspani po krótszej dawce snu. Tak naprawdę z niemowlętami jest podobnie, choć oczywiście w zupełnie innej skali: wszystkie przesypiają większość doby, ale różnice między poszczególnymi dziećmi mogą wynosić kilka godzin.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Zapotrzebowanie na sen – jak długo śpi niemowlę?

Istnieją oczywiście pewne normy długości snu niemowląt, które zmieniają się wraz z wiekiem – im dziecko starsze, tym mniejszą część doby będzie przesypiało. Kilkudniowe noworodki śpią niemal przez cały czas, do 18-20 godzin na dobę, i robią przerwy tylko na jedzenie. Wynika to przede wszystkim z niepełnej dojrzałości ich centralnego układu nerwowego: gdyby czas czuwania w tym okresie był dłuższy, nadmiar bodźców mógłby mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój neurologiczny dziecka.

Ilość potrzebnego maluszkowi snu sukcesywnie (choć powoli) spada z każdym kolejnym tygodniem, a okresy czuwania coraz bardziej się wydłużają. W 6. miesiącu życia dziecko nadal przesypia ponad połowę doby, a po ukończeniu roku wystarcza mu już maksymalnie 12 godzin. Nie należy jednak kurczowo trzymać się tych danych, bo duży wpływ na faktyczną ilość snu mają indywidualne predyspozycje organizmu dziecka.

Problemy ze snem niemowlęcia

Zaburzenia snu często występują podczas bolesnego procesu ząbkowania, a także u dzieci, które zmagają się z kolką lub innymi problemami zdrowotnymi. Jeśli obserwujesz u swojego maleństwa przedłużające się, utrudniające mu normalne funkcjonowanie problemy ze snem, warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.

Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?

Suplement diety