Co zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?

Strach przed ciemnością pojawia się u większości dzieci i po jakimś czasie mija samoistnie. Jak pomóc dziecku w tym trudnym okresie? I co robić, gdy lęk przed ciemnością jednak nie ustępuje?

co zrobić gdy dziecko boi się ciemności

Każdy rodzic chciałby zapewnić swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Istnieją jednak pewne (zwykle niezależne od nich) czynniki, które mogą znacznie utrudniać wprowadzenie takiej misji w życie.

Silne emocje i dziecięca wyobraźnia mogą mu bowiem podpowiadać pewne obrazy i scenariusze wydarzeń, które przekładają się na trudne do przezwyciężenia lęki. Jednym z najpowszechniejszych lęków kilkulatków jest bez wątpienia lęk przed ciemnością.

Skąd bierze się lęk przed ciemnością?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że lęk przed ciemnością jest – w gruncie rzeczy – naturalnym lękiem rozwojowym. Obserwuje się go u większości dzieci po ukończeniu 3. roku życia. Zwykle taki stan utrzymuje się przez kilka tygodni lub kilka miesięcy, a potem stopniowo wygasa.

Czym objawia się lęk przed ciemnością?

Zwykle nie sposób go nie dostrzec:

  • dziecko opiera się przed zgaszeniem światła przed pójściem spać
  • nie chce też wchodzić do nieoświetlonych pomieszczeń
  • gdy przebudzi się w nocy w ciemnym pokoju, zwykle wpada w panikę: głośno płacze, krzyczy i woła rodziców

Co ciekawe, lęk przed ciemnością – choć sam w sobie jest zjawiskiem normalnym na tym etapie dziecięcego rozwoju – może zostać spotęgowany przez czynniki zewnętrzne, takie jak oglądanie mrocznych bajek czy filmów, w których pojawiają się wątki agresji i przemocy.

Zabawy dla dzieci – sprawdź, które rozwijają wyobraźnię

Jak wesprzeć dziecko, które boi się ciemności?

Nie wszystkie działania, które intuicyjnie bierzemy za trafne i pomocne, faktycznie pomagają dziecku zmierzyć się z lękiem przed ciemnością. Zdecydowanie nie należy wywoływać u dziecka poczucia wstydu czy niedojrzałości przez sformułowania, takie jak „taka duża dziewczyna i się boi?”.

W ten sposób osiągniemy skutek odwrotny do zamierzonego: dziecko będzie się czuło niezrozumiane i niewystarczająco odważne, by sprostać naszym standardom, co może tylko wzmocnić poczucie lęku. Nie pomogą mu też nasze racjonalne tłumaczenia, że nie ma się czego bać – lęk nie wiąże się bowiem z rozumem, a z emocjami.

Co zatem można zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?

  • Pokaż maluchowi, że go rozumiesz i akceptujesz – powiedz, że to normalne i że każdy czasem się czegoś boi.
  • Okaż dziecku wsparcie – przytul je, pocałuj, pogłaszcz po głowie – i postaraj się oswoić ciemność, często powtarzając, że tylko wydaje się straszna, ale wcale taka nie jest.
  • Spróbuj wytworzyć w dziecku pozytywne skojarzenie z ciemnością. Przed snem opowiadaj mu o radosnych i pełnych zabawy nadchodzących wakacjach albo wymyśl prostą zabawę (np. z latarkami), która rozweseli malucha.
  • Razem przyklejcie na suficie fluorescencyjne gwiazdki i księżyc – odwrócą one uwagę malucha od ciemności i dodadzą mu otuchy.

Kreatywność u dzieci – jak ją rozwijać?

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

W co się bawić z dzieckiem w domu?
Dla dzieci

W co się bawić z dzieckiem w domu?

Monotonia i powtarzalność są wrogami dobrej zabawy i rozrywki. Kończą Ci się pomysły, w co się bawić z dzieckiem w domu? Oto kilka wskazówek i inspiracji, które mogą Ci pomóc!

czytaj
Jak zadbać o dobrą kondycję dziecka?
Dla dzieci

Jak zadbać o dobrą kondycję dziecka?

Warto kształtować dobre nawyki już od najmłodszych lat, również w przypadku aktywności fizycznej. Sprawdź, jak zadbać o dobrą kondycję dziecka.

czytaj