Zdrowe nawyki – jak je zaszczepić u dzieci?

Bardzo ważne jest uczenie dziecka zdrowych nawyków już od najmłodszych lat. Przekonaj się, jak zrobić to sprawnie i bezproblemowo.

Zdrowe nawyki u dzieci - jak je wykształcić od najmłodszych lat? Jakiego rodzaju dobre nawyki są najważniejsze? Na pierwszym planie blondwłosa dziewczynka uśmiecha się do kamery przy śniadaniu, na drugim planie chłopiec. Oboje jedzą warzywa i piją sok pomarańczowy w domowej kuchni.

Spis treści:

Uczenie dzieci zdrowych nawyków to niezwykle ważny element edukacji, który może wpłynąć na całe ich życie. Wpajanie odpowiednich zachowań, takich jak dobre nawyki żywieniowe czy regularna aktywność fizyczna, jest kluczowe już od najmłodszych lat. Jak zaszczepić te pozytywne nawyki w codziennej rutynie i sprawić, aby dzieci chętniej sięgały po zdrowe przekąski zamiast chipsów, czy wybierały zabawę na świeżym powietrzu zamiast kolejnego odcinka kreskówki?

1. Zacznij od siebie i daj dobry przykład

Dzieci uczą się przez obserwację. Jeśli zobaczą, że ich rodzice mają zdrowe nawyki, naturalnie zaczną je naśladować. Oznacza to więc, że sami musimy być przykładem do naśladowania, wybierając zdrowe posiłki i regularnie ćwicząc. Pokażmy dzieciom, że zdrowe jedzenie także może być smaczne, a aktywność fizyczna – świetną zabawą.

2. Zdrowe nawyki u dzieci, czyli edukacja poprzez zabawę

Nauka o zdrowych nawykach nie musi być dla dzieci nudna. Używaj kreatywnych sposobów, aby uczyć dzieci o korzyściach płynących z dobrych nawyków żywieniowych. Możecie na przykład razem przygotowywać posiłki, wprowadzając zabawę w wybieranie oryginalnych składników. Możecie też wycinać warzywa czy owoce w kształt zwierzątek, samolotów, gwiazdek, itp., czy malować na kanapce sosem twarz misia lub królika. Pokazuj też dziecku, jak różnorodne mogą być zdrowe posiłki, wybierając produkty z każdej grupy żywieniowej.

3. Talerz zdrowego żywienia

Wprowadzenie koncepcji talerza zdrowego żywienia to świetny sposób na naukę o zbilansowanej diecie. Można to zrobić, pokazując dzieciom, jak podzielić talerz na części: połowę na warzywa i owoce, a drugą połowę na białka i zdrowe węglowodany.[1] Tłumacząc, dlaczego każdy z tych składników jest ważny, dzieci zaczną rozumieć i stosować zasady zdrowego żywienia.

Możecie też wspólnie stworzyć rysunek talerza, namalować na nim ulubione składniki z każdej grupy żywieniowej, stworzyć obok listę wszystkich zalecanych produktów i powiesić na lodówce. Dzięki temu dziecko szybciej utrwali sobie wiedzę o tym, jak poprawnie komponować posiłki.

4. Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna to coś więcej niż tylko sport. Chodzi o wszelkie formy ruchu, od spacerów, przez jazdę na rowerze, po taniec w salonie. Kluczowe jest, aby aktywność fizyczna była postrzegana jako przyjemność, nie obowiązek. Umiejętne zachęcanie do codziennego ruchu pomoże wykształcić zdrowe nawyki u dzieci. Ustalanie wspólnych celów, takich jak uczestnictwo w rodzinnych zawodach biegowych lub codzienne spacery po kolacji, może pomóc w budowaniu pozytywnych skojarzeń z ruchem. Sport jest niezwykle ważny dla wszystkich, ale zwłaszcza dla dzieci, gdyż wspiera ich prawidłowy rozwój[2].

5. Dobrym nawykiem jest systematyczność. Stawiaj na rutynę, ale z wyczuciem

Dzieci najlepiej reagują na rutynę, ale ważne jest, aby nie była ona zbyt rygorystyczna. Zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna u dzieci powinny być wprowadzane stopniowo. Pozwól dziecku na wybory – niech samo decyduje, które warzywa zje na obiad czy w jakiej aktywności fizycznej chciałoby wziąć udział danego dnia.

6. Pamiętaj o równowadze

Zdrowe nawyki u dzieci nie oznaczają rezygnacji ze wszystkiego, co lubią. Kluczem jest znalezienie zdrowej równowagi. Na co dzień sprawiaj, aby zdrowe przekąski były dla dziecka bardziej atrakcyjne, ale jednocześnie pozwalaj na małe odstępstwa od reguły, pokazując, że czasem można sobie pozwolić na coś mniej zdrowego. Ważne, aby rozumiały, że zdrowe żywienie dzieci to nie kara, ale wybór, który pomaga cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Wprowadzanie w życie dzieci zdrowych nawyków, to proces, który wymaga czasu, cierpliwości oraz konsekwencji, ale jego efekty mogą być nieocenione dla przyszłego zdrowia i samopoczucia dziecka. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i to, co działa dla jedno, może nie działać dla inne. Istotne jest, aby dostosowywać podejście do indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka, jednocześnie zachowując spójność w przekazywanych wartościach.

 

Źródła:

[1] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6036844/

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czym stresują się dzieci i jak im pomóc?
Dla dzieci

Czym stresują się dzieci i jak im pomóc?

Stres u dzieci może mieć różne przyczyny. Często należy szukać ich w szkole, ale nie tylko. Dowiedz się, czym może stresować się Twoje dziecko i jak możesz mu pomóc.

czytaj
W co się bawić z dzieckiem w domu?
Dla dzieci

W co się bawić z dzieckiem w domu?

Monotonia i powtarzalność są wrogami dobrej zabawy i rozrywki. Kończą Ci się pomysły, w co się bawić z dzieckiem w domu? Oto kilka wskazówek i inspiracji, które mogą Ci pomóc!

czytaj