W co się bawić z dzieckiem w domu?

Monotonia i powtarzalność są wrogami dobrej zabawy i rozrywki. Kończą Ci się pomysły, w co się bawić z dzieckiem w domu? Oto kilka wskazówek i inspiracji, które mogą Ci pomóc!

W co się bawić z dzieckiem w domu

Spis treści:

Skarbiec z pomysłami

Co robisz, gdy przyjdzie Ci do głowy dobry pomysł związany z pracą czy z planami na wakacje? Oczywiście – zapisujesz go, by wrócić do niego później. By ułatwić sobie organizację czasu z dziećmi, możesz zrobić to samo. Dobrą praktyką, która sprawdza się w wielu rodzinach, jest utworzenie wraz z dziećmi tak zwanego „skarbca z pomysłami”.

Na małych karteczkach pozapisujcie wspólnie wszystkie znane Wam zabawy możliwe do przeprowadzenia w domu – zarówno te, które już przetestowaliście, jak i nowe pomysły na to, w co moglibyście się pobawić. Kreatywne rysowanie, lepienie z masy solnej, planszówki, puzzle, zabawa w sklep: im więcej możliwości, tym lepiej! Wszystkie karteczki dokładnie wymieszajcie i włóżcie do dużego słoika (na tyle dużego, by zmieściła się w nim dziecięca rączka).

To Wasza nowa baza gier i zabaw. Za każdym razem, kiedy dopadnie was nuda, wylosujcie zabawę. Skarbiec można ciągle uzupełniać – jeśli usłyszycie o jakiejś fajnej nowej zabawie lub przyjdzie Wam do głowy jakiś kolejny świetny pomysł, zawsze zapisujcie go na karteczce i dorzucajcie do słoika. Taki element zaskoczenia i zdanie się na los to dla dzieci dodatkowa atrakcja, a dla Ciebie – spore ułatwienie. W ten sposób – nawet sięgając po znane zabawy – wyeliminujecie powtarzalność i rutynę.

Zabawy dla dzieci – sprawdź, które rozwijają wyobraźnię!

Zabawy w teatr

Dziedziną, która daje niemal nieskończone możliwości zabawy z dziećmi, a przy tym kształtuje ważne życiowe kompetencje, jest teatr. Zabawy teatralne nie tylko wspierają rozwój intelektu i wyobraźni, ale też pomagają w harmonijnym kształtowaniu osobowości i charakteru. Jakie gry związane z teatrem są najlepsze?

  • Teatrzyk kukiełkowy. Proste kukiełki można wykonać na różne sposoby: z gałganków, kawałków włóczki, z rolek po papierze toaletowym, z plastikowych sztućców… Grunt to wymyślić ciekawe postaci i ich fascynujące przygody!
  • Pantomima. W tej formie teatralnej jedynym rekwizytem jest ciało – nie musicie więc przygotowywać kostiumów ani rekwizytów. To świetne ćwiczenie na wyobraźnię, które spodoba się dzieciom w wieku wczesnoszkolnym.
  • Teatrzyk cieni. Dobra propozycja na wieczór, gdy w pokoju jest już ciemno. Przygotujcie szablony bohaterów waszego spektaklu i przyklejcie je do patyczków do szaszłyków. Na wolny kawałek ściany w ciemnym pokoju skierujcie światło lampki lub latarki i… zacznijcie przedstawienie!

Kreatywność u dzieci – jak ją rozwijać?

Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Zdrowe nawyki – jak je zaszczepić u dzieci?
Dla dzieci

Zdrowe nawyki – jak je zaszczepić u dzieci?

Bardzo ważne jest uczenie dziecka zdrowych nawyków już od najmłodszych lat. Przekonaj się, jak zrobić to sprawnie i bezproblemowo.

czytaj
Czym stresują się dzieci i jak im pomóc?
Dla dzieci

Czym stresują się dzieci i jak im pomóc?

Stres u dzieci może mieć różne przyczyny. Często należy szukać ich w szkole, ale nie tylko. Dowiedz się, czym może stresować się Twoje dziecko i jak możesz mu pomóc.

czytaj