Leki mają większy wpływ na mikrobiom, niż do tej pory sądzono

Przyjmowanie leków czasami jest niezbędne, ale nie są one obojętne dla organizmu. Jakie leki mogą zmieniać skład mikroflory jelitowej?

Spis treści:

Przyjmowanie leków jest w różnych sytuacjach niezbędne, ale należy pamiętać, że nie są one obojętne dla organizmu. Leki pozwalają przezwyciężyć ból i choroby, niemniej jednak stosowane w dłuższym okresie może mieć wpływ na układ pokarmowy oraz mikrobiom. Dowiedz się, jakie leki mogą zmieniać skład mikroflory jelitowej i jak je bezpiecznie stosować.

Jakie leki mają wpływ na mikrobiom?

Wpływ leków na mikroflorę jelitową jest większy, niż powszechnie się zakłada. Najnowsze badania naukowe pokazują, że na mikrobiom wpływają  nie tylko antybiotyki, ale także niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty oraz równie łatwo dostępne inhibitory pompy protonowej.

Szczególnie niekorzystne konsekwencje dla mikroflory jelitowej powoduje stosowanie antybiotykoterapii we wczesnych etapach życia, kiedy mikrobiom dopiero się kształtuje. Częste i długotrwałe stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania na każdym etapie życia, ale zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie zaburza skład mikrobiomu i osłabia jego kondycję.

W przypadku leków przeciwzapalnych i inhibitorów pompy protonowej największym problemem jest ich powszechna dostępność, co przyczynia się do ich nadużywania. To z kolei może zaburzać homeostazę mikroflory jelitowej.

Jakie są konsekwencje osłabienia mikrobiomu jelitowego?

Mikrobiom jelitowy u osób dorosłych jest względnie stabilny w porównaniu z mikroflorą jelitową dzieci. Niemniej jednak jego skład ilościowy i jakościowy zmienia się pod wpływem różnych czynników. Równowaga mikrobiologiczna w przewodzie pokarmowym jest bardzo istotna.

Osłabienie mikrobiomu wpływa na układ pokarmowy. Mikroorganizmy w naszych jelitach pełnią szereg ważnych ról, bez nich organizm nie jest w stanie funkcjonować, jak należy.

Jak wspierać mikrobiom?

Jeśli zachodzi konieczność przyjmowania antybiotyków czy środków przeciwbólowych przez dłuższy czas, należy używać ich zgodnie z zaleceniami lekarza i przyjmować je w odpowiedniej dawce. Po antybiotykoterapii i przy stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych przez dłuższy czas warto rozważyć suplementację produktem z dobroczynnymi szczepami bakterii, które wspierają kondycję mikrobiomu i  przewodu pokarmowego. Warto wybierać produkty zawierające szczepy z rodziny Lactobacillus czy Biffidobacterium.

Dla wsparcia mikroflory jelit wskazana jest także odpowiednia, przyjazna dla mikrobiomu dieta. Należy stosować ją na co dzień, niezależnie od przyjmowania suplementów diety, takich jak probiotyki. W jej skład powinny wchodzić warzywa i owoce, także kiszone, produkty mleczne poddane fermentacji oraz produkty pełnoziarniste.

 

Bibliografia:

  1. Iwona Węgielska, Joanna Suliburska, Wpływ leków na mikroflorę jelitową, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016;7(1):1-7.
  1. Marian Binek, MIKROBIOM CZŁOWIEKA! ZDROWIE I CHOROBA, POST. MIKROBIOL., 2012, 51, 1, 27–36.
  1. Magdalena Malinowska, Beata Tokarz-Deptuła, Wiesław Deptuła, MIKROBIOM CZŁOWIEKA, POST. MIKROBIOL., 2017, 56, 1, 33–42.
Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?
Regeneracja mikrobiomu

Czy mikrobiom osób z prawidłową masą ciała różni się od mikroflory osób z otyłością?

Przekonaj się, jak mikrobiom wpływa na Twoją wagę oraz jak najlepiej o niego zadbać, by nie dopuścić do rozwoju otyłości powiązanej z dysbiozą jelitową.

czytaj
Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?
Regeneracja mikrobiomu

Błonnik – co to jest, jakie ma właściwości i jakie pełni funkcje w organizmie?

Błonnik to bardzo ważny składnik dla naszego organizmu, który wpływa na wiele jego funkcji. Sprawdź, w czym jest błonnik i jak dokładnie działa.

czytaj