Jak długo powinna trwać probiotykoterapia?

Probiotyki warto przyjmować nawet po zakończeniu leczenia antybiotykami. Mogą też regenerować osłabiony mikrobiom, np. biegunką. Jak długo powinna trwać probiotykoterapia?

jak długo powinna trwać probiotykoterapia

Spis treści:

Probiotyki to rodzaj suplementów diety zyskujący coraz większą popularność. Wiemy już, że to preparaty, które pomogą nam uzupełnić osłabioną florę jelitową, np. po chorobie czy antybiotykoterapii. W jaki sposób należy je przyjmować i jak długo powinna trwać taka probiotykoterapia?

Probiotyki – funkcjonalna broń naszego organizmu

Probiotyki (od greckiego pro bios, czyli „dla życia”) to preparaty zawierające w sobie żywe kultury bakterii wspomagających naturalną florę jelitową organizmu. Szczególną popularnością cieszą się doustne preparaty probiotyczne stymulujące wzrost i rozwój mikroflory bakteryjnej jelit. Zawierają one przeważnie żywe szczepy bakterii probiotycznych Lactobacillus i Bifidobacterium, które wspomagają rozrost i regenerację flory jelitowej. To szczególnie ważne dla naszej odporności, bo aż 80 proc. układu limfatycznego to właśnie ludzkie jelita.

Bakterie jelitowe chronią przed toksynami dostającymi się do naszego ciała, jak również zwalczają szkodliwe patogeny i chronią przed rozwojem stanów zapalnych. Część z nich, jak bifidobakterie, obniża także poziom cholesterolu we krwi i działa antyrakotwórczo. Ich znaczenie dla ochrony organizmu jest więc niebagatelne.

Niestety mikroflora układu pokarmowego jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa na uszkodzenia pod wpływem czynników zewnętrznych. Należą do nich wyjątkowo toksyczne substancje, stres czy niewłaściwa dieta, ale również antybiotykoterapia – antybiotyki zabijają bowiem nie tylko złe, ale i dobre bakterie. Dlatego mikroflora ludzkiego ciała powinna być wspomagana z zewnątrz, przy pomocy specjalnych preparatów dostarczających organizmowi pożytecznych mikroorganizmów.

Jak odbudować mikroflorę bakteryjną jelit?

Probiotyki to preparaty, które pomogą nam skutecznie zregenerować osłabioną florę jelit. Jednak ogromna ilość suplementów dostępnych na rynku środków nie ułatwia wyboru. Przede wszystkim warto zainwestować w synbiotyk, czyli preparat łączący w sobie właściwości probiotyku i prebiotyku (prebiotyk nie zawiera żywych kultur bakterii, ale substancje, które są pożywką sprzyjającą rozrostowi pożytecznych mikroorganizmów w naszych jelitach).

Należy również zwrócić uwagę na to, czy w składzie probiotyku zawarty jest tylko jeden, czy wiele różnych żywych szczepów bakterii. Im więcej różnorodnych kultur efektywnych mikroorganizmów z rodziny Lactobacillus czy Bifidobacterium znajduje się w preparacie probiotycznym, tym większa szansa na dopasowanie się do flory jelitowej. Według Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego powinno się dostarczać organizmowi co najmniej 1-2 miliarda bakterii probiotycznych dziennie.

Czy probiotyki są bezpieczne?

Wiele osób zażywa probiotyki przede wszystkim po długiej antybiotykoterapii, aby zregenerować mikroflorę bakteryjną jelit. Na szczęście probiotyki to bezpieczne preparaty, dostępne bez recepty w aptece. Trudno je przedawkować, gdyż nadwyżka wydalana jest z organizmu w trakcie naturalnych procesów przemiany materii

Probiotyki należy przyjmować regularnie, przez co najmniej dwa lub trzy miesiące; po przebytej antybiotykoterapii – nawet pół roku. W tym czasie mikroflora bakteryjna jelit jest bowiem bardzo osłabiona i podatna na różnego rodzaju patogeny, które mogą zaatakować i wywołać stan zapalny w organizmie. Stąd konieczność systematycznego zażywania preparatów probiotycznych.

Probiotyki dostępne są w różnych formach, jednak najszybciej działają te podawane drogą doustną – probiotyki w kapsułkach. Osoby mające problemy z przełykaniem lub małe dzieci mogą również przyjmować je pod postacią kropli.


Redakcja Multilac

Może Cię zainteresować

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?
Probiotyki i synbiotyki

Lactobacillus rhamnosus (LGG) – czym charakteryzuje się ten wyjątkowy szczep bakterii probiotycznych?

Przekonaj się, dlaczego Lactobacillus rhamnosus to dobry szczep bakterii w probiotykach dla dzieci i kiedy podawać go najmłodszym.

czytaj
Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?
Probiotyki i synbiotyki

Probiotyki – co to jest, jak działają i kiedy je stosować?

Stosowane regularnie w Twojej diecie, mogą przynieść Ci wiele korzyści. Przekonaj się, czym są probiotyki i dlaczego warto je przyjmować.

czytaj