Strona główna |

Stosowanie probiotyków po biegunce 

Biegunka, niezależnie od tego, co jest jej przyczyną, to schorzenie wyjątkowo uciążliwe, które powoduje duży dyskomfort, wyłącza z codziennej aktywności i mocno osłabia organizm. Przychodzi niespodziewanie i często równie szybko mija. Biegunka w żadnym wypadku nie powinna być bagatelizowana, bo może prowadzić np. do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Czym jest biegunka infekcyjna, co ją powoduje i jak z nią walczyć?

Czym jest biegunka?

O biegunce możemy mówić wówczas, gdy oddawany jest wodnisty, płynny bądź półpłynny stolec (1). Ponadto musi on występować 4 lub więcej razy w ciągu doby, a łączna jego masa przekracza 200 gramów (1). Podstawowy podział biegunki wyróżnia postać ostrą oraz przewlekłą – pierwsza z nich trwa maksymalnie do 3 tygodni, natomiast druga z kolei ponad 3 tygodnie (1).

Przyczyn biegunki ostrej może być bardzo wiele. Często jednak ma ona podłoże infekcyjne – wówczas odpowiadają za nią wirusy, bakterie, enterotoksyny, pierwotniaki lub pasożyty jelitowe (1). Inne możliwe powody to reakcja na leki (biegunka polekowa), a także na określone pokarmy (biegunka pokarmowa) (1). Jeżeli natomiast chodzi o biegunkę przewlekłą, odpowiadać za nią mogą m.in.: choroby trzustki, choroby zapalne jelit, celiakia, nadczynność tarczycy, zespół jelita drażliwego (1).

Postępowanie po biegunce – co należy zrobić i dlaczego to takie ważne?

Bardzo wiele mówi się o tym, jak zapobiegać biegunce oraz o tym, jak postępować, gdy już wystąpi, bo choć profilaktyka jest istotna i w pewnym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia biegunki, nie zawsze udaje się nam przed nią ustrzec. Znacznie mniej mówi się jednak już o tym, jak postępować po biegunce, a jest to przecież rzecz równie istotna. Organizm po biegunce jest osłabiony, a naturalna flora jelitowa wyjałowiona przez patogenne bakterie.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to sytuacja groźna dla naszego zdrowia, ponieważ odporność znacznie spada, a my tym samym jesteśmy bardziej podatni na wszelkie infekcje. Mówi się o tym, że najistotniejszą rzeczą podczas trwania biegunki jest nawadnianie organizmu oraz stosowanie diety lekkostrawnej z wykluczeniem świeżych owoców i warzyw (3). To prawda, ale jest to ważne nie tylko w czasie jej trwania. Aby w pełni dojść do siebie i poczuć się lepiej, co najmniej kilka dni po zakończeniu biegunki powinniśmy nadal przestrzegać tych wytycznych.

Probiotyki w walce z biegunką

Bardzo wiele mówi się o takiej kwestii jak probiotyki na biegunkę i po biegunce. Czym jest probiotyk, jak działa? Dlaczego stosowanie probiotyków po epizodzie biegunki jest ważne i potrzebne? Probiotyki są żywymi organizmami, które wykazują dobroczynne działanie zdrowotne, jeśli podawane są we właściwych ilościach (4). Są to głównie bakterie, które produkują kwas mlekowy, takie jak m.in. bakterie z rodzaju Lactobacillus (4). Występują zarówno pod postacią suplementów diety, jak i w żywności, np. w takich przetworach jak kefir, jogurt, maślanka, kiszonki (4). Doskonałym przykładem suplementu diety jest synbiotyk. Czym jest synbiotyk? To zdecydowanie najlepsza odpowiedź na potrzeby przewodu pokarmowego. Synbiotyk to połączenie probiotyku oraz prebiotyku – ten ostatni jest składnikiem odżywczym odpowiedzialnym za namnażanie oraz zwiększenie aktywności „dobrych” bakterii jelitowych (4).

Synbiotyk wspiera przewód pokarmowy, dlatego polecany jest m.in. osobom w trakcie antybiotykoterapii oraz w okresach zwiększonej zachorowalności. Warto zaopatrzyć się w preparat i przyjmować go także po biegunce, ponieważ udowodnione zostało, iż probiotyki nie tylko utrzymują właściwą mikroflorę jelitową, ale skutecznie przywracają jej równowagę, kiedy zostaje zaburzona (4). A właśnie tak się dzieje z powodu biegunki. Dobry synbiotyk, który w swoim składzie zawiera specjalnie wyselekcjonowane dobroczynne bakterie oraz składnik odżywczy, uzupełni florę jelitową.

 

Bibliografia:

  1. Dr n. med. Zych W. Biegunka. https://gastrologia.mp.pl/​objawy/​50644,biegunka. Data dostępu: 15.12.2017
  2. Prof. dr hab. Mach T., dr med. Cieśla A. Biegunka infekcyjna. https://gastrologia.mp.pl/​choroby/infekcyjneipasozytnicze/​51040,biegunka-infekcyjna. Data dostępu: 15.12.2017
  3. Lek. med. Przybylska-Feluś M. Jak leczyć biegunkę infekcyjną? https://gastrologia.mp.pl/​lista/​77671,jak-leczyc-biegunke-infekcyjna. Data dostępu: 15.12.2017
  4. Dr. n. med. Wnęk D. Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki. https://dieta.mp.pl/​zasady/​142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki. Data dostępu: 15.12.2017
Suplement diety